Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda by mohla rozhodnout o osudu vepřína v Letech

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Vláda by mohla v červnu rozhodnout o řešení ve věci výkupu vepřína v Letech u Písku. Ten nyní stojí v místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy.

V diskusi televize Prima to dnes řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Ministr věří tomu, že se vládě podaří do konce volebního období záležitost vyřešit.

Chvojka zopakoval, že tento měsíc by měl být hotový znalecký posudek, který má stanovit hodnotu pozemků a staveb na nich i technického vybavení, které na místě.

"Posudek ještě hotový není, očekávám ho každým dnem, do 20. dubna by měl být. Potom, až budeme znát hodnotu nemovitostí, budeme v květnu jednat o ceně s tou společností (AGPI, provozovatelem vepřína) a v průběhu června je možné, že dojde k nějaké shodě, že se vyrovnáme s touto společností a že dojde k řešení této otázky," uvedl Chvojka. Podle něj je současná vláda nejblíže tomu dotáhnout jednání o odkoupení farmy a jejím odstranění z pietního místa do konce.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Michala Kučery vláda řešení přislíbila už na začátku svého působení a zhruba tři roky nic nedělala. Kučera ale věří tomu, že kabinet do konce svého působení řešení nalezne.

Témata:  koncentrační tábor Lety vláda

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.