Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hanba pro Českou republiku? Žantovský promluvil o Zemanovi a velvyslanectví v Sýrii

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Praha/Damašek – V souvislosti s nedávným chemickým útokem v syrském městě Chán Šajchún, který se připisuje syrské vládě, a následným americkým vojenským zásahem na syrskou leteckou základnu, se znovu otevřela otázka nutnosti mít v Sýrii diplomatické zastoupení. Podle ředitele Knihovny Václava Havla a bývalého velvyslance ve Velké Británii Michaela Žantovského je hanbou mít v Sýrii velvyslankyni.

V současné době je Česko jedinou západní zemí, která má své velvyslanectví ve válkou zmítané Sýrii. Náplní české ambasády je především zprostředkování humanitární pomoci, nebo pátrání po zmizelých českých občanech, ale i občanech z dalších západních zemí. Podle bývalého velvyslance ve Velké Británii Michaela Žantovského je však po chemickém útoku, který se připisuje režimu prezidenta Bašára Asada, hanbou v Sýrii zůstávat. Vyjádřil se tak na svém blogu na serveru Echo24.

Žantovský v této souvislosti kritizuje celkový stav české diplomacie, která je prý plná protichůdných akcentů a chytráckých bonmotů. Jako nebezpečné vnímá především opuštění zahraniční politiky, která kladla důraz na demokratické hodnoty a lidská práva.„V této perspektivě je třeba vidět chytrou horákyni z Pražského hradu, která si ani nechce zkalit románek s Putinem, ani zkazit vyhlídky na vlídné přijetí v Bílém domě, nesmělé přitakávání české vlády a ministerstva zahraničí americkému raketovému útoku na Sýrii, kontrastující s chrabrým odhodláním všech ústavních činitelů udržet za každou cenu v chodu českou ambasádu v Damašku v čele s velvyslankyní,“ píše.

Českou velvyslankyní v Sýrii je již od roku 2010 Eva Filipi, která dříve působila v Turecku či Libanonu. Podle Žantovského však její další setrvání v Sýrii nedává smysl. Žádní čeští, ani evropští či američtí občané, jejichž zájmy by mohla česká ambasáda bránit, už prý v zemi nejsou. Zmínil i nedostatečný personál naší ambasády. Nápad některých českých geopolitických stratégů, že ambasáda může hrát roli zprostředkovatele mezi USA a Asadem po americkém útoku, vidí jako slabomyslný.

Jako hlavní důvod odvolání velvyslankyně vidí Žantovský fakt, že demokratické země neudržují diplomatické zastoupení u režimů, které páchají válečné zločiny. „Pokud se hostující stát dopustí něčeho nepřípustného a nehumánního, reaguje vysílající země minimálně tím, že odvolá svého velvyslance ke konzultacím do ústředí,“ konstatuje. Připouští, že nějaká forma českého zastoupení v Sýrii je přípustná, například funkce chargé d´affaires. Přítomnost velvyslankyně však „vrhá hanbu“ na Českou republiku a „hanbu na nás všechny“, uzavřel Žantovský.

Témata:  Michael Žantovský chemické zbraně Sýrie Miloš Zeman Bašár Asad

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 18:30

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy