Praha - Podle zatím neoficiálních konečných výsledků se o křeslo francouzského prezidenta utkají centrista Emmanuel Macron a kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Ta ovšem u Francouzů v Česku propadla, skončila pátá.
Na francouzském velvyslanectví v Praze volilo v neděli 1400 lidí. Z nich 562, tedy téměř 40 procent, podpořilo Macrona. Na druhém místě skončil s 322 hlasy bývalý francouzský premiér Fillon. Třetí se umístil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, pro něhož bylo 18 procent hlasujících.
Hlavním rozdílem při srovnání s celostátními výsledky, je slabá pozice Le Penové. Od Francouzů v Česku získala 81 hlasů, což je necelých šest procent.
Ne všichni z Francouzů žijících v Česku však využili možnost hodit svůj hlas osobně. V jejich zemi je totiž možné delegovat volební právo na někoho jiného tím, že v průběhu roku si nechá na úřadu vystavit speciální formulář, tato možnost je ale omezená. Jeden volič může zastupovat pouze dva lidi, z toho pouze jednoho ze zahraničí. Možnost elektronické volby francouzské úřady zrušily kvůli hrozbě kyberútoků.
Čeští analytici předpokládají, že se ve druhém kole bude do jisté míry opakovat situace z roku 2002, kdy se celá politická scéna spojila proti kandidátovi populistické Národní fronty (FN). Před 15 lety získal Jean-Marie Le Pen ve druhém kole voleb zhruba 18 procent hlasů a prezidentský mandát tak výraznou většinou obhájil Jacques Chirac.
"Myslím, že to bude obdobné," řekl ke srovnání současnosti s tehdejší volbou politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Dan Marek. "Možná ten rozdíl nebude tak vysoký jako v roce 2002, ale většina průzkumů dnes predikuje (Emmanuelu) Macronovi kolem 60 procent, Le Penové kolem 40 procent a já myslím, že někde v tomhle řádu by se ten výsledek mohl pohybovat," doplnil.
"Již po oznámení odhadů v neděli večer doporučili François Fillon i Benoit Hamon svým voličům, aby podpořili Macrona proti Marine Le Penové, a vytvořili tak již tradiční 'republikánskou frontu', která v případě postupu Národní fronty do druhého kola její kandidáty zatím vždy zvládla pohodlně vyšachovat," připomněl analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Filip Chráska skutečnost, že se neúspěšní kandidáti tradiční pravice i vládnoucích socialistů už přiklonili na stranu centristy Macrona.
"Proti Marine Le Penové hraje i fakt, že v prvním kole skončila druhá, i když dlouho průzkumům kralovala a měla šanci získat až 28 procent hlasů," připomněl Chráska také to, že Le Penová získala 21,5 procenta hlasů a skončila s více než dvoubodovým odstupem za Macronem. "V této konstelaci pro ni bude velmi těžké získat více než nějakých 40 procent hlasů v druhém kole, i když se v příštích dvou týdnech může stát samozřejmě cokoli," uvedl Chráska.
Témata: Marine Le Pen, velvyslanectví Francie 1, Francie
Související
8. července 2024 16:44
7. července 2024 20:48
7. července 2024 14:18
4. července 2024 9:53
2. července 2024 18:57
30. června 2024 20:45