Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejméně 200 kandidátů odstoupilo před druhým kolem předčasných voleb ve Francii

Kandidátka francouzského krajně pravicového Rassemblement National (RN) Sandrine Chadourne rozdává volební letáky na trhu v Libourne na jihozápadě Francie 2. července 2024 v rámci francouzských parlamentních voleb.
Kandidátka francouzského krajně pravicového Rassemblement National (RN) Sandrine Chadourne rozdává volební letáky na trhu v Libourne na jihozápadě Francie 2. července 2024 v rámci francouzských parlamentních voleb.
Foto: ČTK/Profimedia

Drama ve Francii pokračuje. Kolem 130 členů levicové Nové lidové fronty, a více než 80 z Macronova tábora vzdalo účast v předčasných francouzských volbách.

Kandidátní listiny pro druhé kolo budou uzavřeny do úterý 18:00 SELČ. Nejméně 200 lidí, kteří se po prvním kole rozhodli znovu nekandidovat, jsou podle agentury AFP téměř výhradně levičáci nebo členové centristického bloku současného prezidenta Emmanuela Macrona.

V prvním kole voleb vedla Marine Le Penová z RN. Následovaly ji levicové NFP a centristický blok ENS, který se nyní snaží zabránit RN získat absolutní většinu v parlamentu. K dosažení tohoto cíle mobilizují své voliče a také vyzývají své kandidáty, aby ve svých volebních obvodech stáhli kandidaturu ve prospěch oponenta z RN s lepšími vyhlídkami na vítězství.

První tajemník Socialistické strany Olivier Faure prohlásil, že příští neděle bude pro Francii rozhodujícím dnem.

Faure na adresu občanů, kteří v prvním kole nevolili levici, ale mají jiné názory, které respektuje, řekl v příspěvku na síti X, že ví, že je to těžké, ale že v minulosti, když šlo o to podstatné, si republiku vybrala Francie.

Podle francouzského volebního systému je kandidát zvolen v prvním kole, pokud získá absolutní většinu hlasů v den voleb a podporu alespoň 25 % registrovaných voličů ve svém volebním obvodu. Pokud se to nepodaří, postupují do druhého kola dva nejlepší kandidáti volebního obvodu a další kandidáti, kteří získali podporu alespoň 12,5 % registrovaných voličů. Ve druhém kole zvítězí kandidát s největším počtem hlasů.

Prvním kolem bylo zvoleno pouze 76 poslanců, a tak o zbývajících 501 křeslech v Národním shromáždění rozhodne až druhé kolo voleb.

Témata:  volby ve Francii Marine Le Pen Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy