Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pamětnice holokaustu prozradila, co jí za války zachránilo život

Den obětí holokaustu v Terezíně 27.1.2015
Den obětí holokaustu v Terezíně 27.1.2015
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Život dokáže někdy zachránit i odvaha a risk. Zkušenost s tím má pamětnice Markéta Nováková. Přežila holokaust právě díky tomu, že se odvážila riskovat. Ačkoli nevěděla, co ji čeká a zda si tím spíš neublíží, přihlásila se, když se nacisté v lágru Kudowa-Zdrój (Lázně Chudoba) ptali, kdo z vězňů má maturitu. Díky tomu získala práci v továrně.

"Němci po táboře rozhlásili, ať se jim přihlásí ti, kteří mají maturitu. Ovšem v koncentráku jste nikdy nevěděli, co to pro vás bude znamenat, když se přihlásíte," řekla ČTK dnes čtyřiadevadesátiletá žena. V pátek se spolu se svou vnučkou zúčastnila v Praze na Staroměstské radnici pietního aktu, který připomněl oběti Pražského povstání v roce 1945.

"Je dobré, když se děti dozvědí o tom, jak jsme žili, jaké to bylo za války, jak jsme se tehdy vyrovnávali se životem," uvedla Nováková, původem Židovka. V koncentráku přišla o oba rodiče, maminku gestapo poslalo do plynové komory, tatínek zemřel hlady.

Jak uvedla, děti a mladí lidé se často o její příběh zajímají. Rodina prý ale spíše říká: "Babi, na to nevzpomínej, to už bylo".

Věznění v koncentračním táboře podle ní hůře snášeli lidé středního a vyššího věku. Rychle podléhali, neměli sílu bojovat, uvedla.

Na osvobození vzpomíná pamětnice ráda, vzpomínku jí ale kalí to, že se ho nedožili její nejbližší. "Jen mi velmi chyběli rodiče, které jsem milovala," uzavřela.

Páteční pietní akce pořádané pražským magistrátem se zúčastnilo na 300 lidí, vojenská stráž položila věnce a květiny u pamětních desek a poklonila se památce padlých v květnovém povstání.

Témata:  holocaust koncentrační tábory

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.