Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žaloba na Zemana? Je jednodušší získat hlasy pro vyhlášení války, varují poslanci

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - V souvislosti s nynější politickou krizí v Česku se už několikrát hovořilo o žalobě na prezidenta Miloše Zemana. Tu by však musely schválit obět komory parlamentu. Zatímco senátoři jsou v této věci aktivní, poslanci se drží zpátky.

O ústavní žalobě proti prezidentovi mluví část senátorů v souvislosti s návrhem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí Andreje Babiše.

Návrh ústavní žaloby přijímá třípětinovou většinou přítomných senátorů horní komora. Zatímco dříve to byl jediný krok pro její podání, od zavedení přímé volby prezidenta musí s takovým postupem souhlasit rovněž ústavní většinou dolní komora. Stvrdit ji musí hlasy nejméně 120 z 200 poslanců.

"Je to hodně spekulativní. Zatím se nic, co by úplně vybočilo z rámce ústavy, nestalo," řekl dnes ČTK místopředseda frakce opoziční ODS Marek Benda. Pokud by prezident skutečně odmítl respektovat ústavu, Benda soudí, že třípětinová většina by se ve Sněmovně teoreticky najít dala. "Ale je to všechno 'pokud by, pokud by'," dodal Benda.

Opatrně se vyjádřil další místopředseda dolní komory Petr Gazdík (STAN, za TOP 09). "Uděláme vše pro to, aby prezident neporušoval zcela jasný bod ústavy, slibovali jsme jako poslanci řídit se ústavou a zákony. Za možnou považuji také kompetenční žalobu ze strany premiéra," řekl.

"Nad tím nechci spekulovat," odpověděl na dotaz o šancích možné žaloby předseda sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Je podle něho fakt, že podle nynější úpravy ústavy je jednodušší získat hlasy pro vyhlášení války než pro návrh proti prezidentu republiky.

"Považuji to za čistou spekulaci," komentoval celý proces možného podání ústavní žaloby místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Odhady kolem počtu hlasů se nezabýval.

Témata:  Miloš Zeman Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.