Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extremisté v Česku loni uspořádali přes 300 akcí

Tomáš Vandas /DSSS/. Manifestace na podporu uprchlíků se uskutečnila 26. června na Moravském náměstí v Brně, kam ve stejný den svolali protest i radikálové z Dělnické mládeže. (26. června 2015)
Tomáš Vandas /DSSS/. Manifestace na podporu uprchlíků se uskutečnila 26. června na Moravském náměstí v Brně, kam ve stejný den svolali protest i radikálové z Dělnické mládeže. (26. června 2015)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Z výroční zprávy o extremismu za rok 2016 vyplývá, že radikáloné loni v Česku uspořádali 308 akcí, což bylo o jednu víc než v roce 2015. Anarchistické subjekty loni pořádaly 133 akcí, pravicové 129 a protimigrační či protiislámská hnutí 49. Počet extremistických trestných činů loni meziročně klesl o 32 na 143. Aktivnější byla v roce 2016 Národní Demokracie (ND). Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) charakterizovalo umírněné a nevýrazné vystupování, i když má větší členskou základu.

Na extrémní pravici podle dokumentu, který každoročně vydává ministerstvo vnitra, pokračovala nejednotnost způsobená osobními spory hlavních představitelů těchto subjektů.

Silná rivalita přetrvávala mezi DSSS a ND. U obou politických stran byl patrný odliv sympatizantů, který se projevil zanedbatelnými výsledky v krajských volbách. "Dílčím tématem zpočátku roku byla nadále migrace, od které se extrémně pravicové subjekty přesunuly k důraznější kritice a protestům proti členství ČR v EU, NATO a proti tuzemské politické reprezentaci jako celku," stojí ve výroční zprávě, kterou příští týden projedná vláda.

Do ND loni vstoupily osoby známé působením v neonacistickém hnutí. DSSS naopak podle vnitra ztratila širší podporu neonacistů.

Krizi v loňském roce podle výroční zprávy zažily protiislámské a protimigrační subjekty, které nebyly schopné spolupracovat a štěpily se. "Pokles zájmu veřejnosti o téma migrace a vnitřní neshody uvnitř hnutí vedly fakticky k jeho úplnému rozkladu," zdůrazňuje výroční zpráva.

Na extrémní levici vloni podle odborníků stagnovala anarchistická scéna a její militantní část. "Autoritářské skupiny byly nadále fragmentované a nenašla se výraznější postava či kolektiv, které by je sjednotily. Členská základna zůstala slabá," stojí v dokumentu. Aktivity extrémní levice se utlumily v souvislosti s tím, že klesl zájem o migrační témata. Loni také proti roku 2015 přestalo zapalování policejních aut, takový případ byl zaznamenán pouze jeden.

Témata:  extremismus Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) anarchisté

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.