reklama

Řízení s Německem kvůli mýtu Evropská komise ukončila minulou středu. "Já nedoporučuji, aby Česká republika iniciovala žalobu proti Německu, už komise vyjádřila svůj názor, že ten koncept není diskriminační," řekl dnes ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Dalším důvodem pro nepodání žaloby je podle Ťoka fakt, že Německo je pro Česko důležitým trhem. "A je potřeba mít rozumné vztahy, ne si je zhoršovat na věci, která podle mého názoru není až tak důležitá," řekl. Šance žaloby na úspěch považuje za mizivé.

Kritikům vadí německé mýtné proto, že dálniční poplatky budou de facto hradit jen zahraniční řidiči. Majitelé aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel.

O diskriminačních rysech mluvil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "U nás máme ten systém zavedený tak, že naši lidé, když platí dálniční známky, tak si to z žádné daně odečíst nemohou. V Německu ale bude možnost si to z jedné německé daně odečíst. To z pohledu mého není úplně fér a není to úplně v pořádku," uvedl nedávno.

reklama