Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR dává na zdravotnictví méně než vyspělé země, nedosahuje ani průměru EU

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Praha - Česko vydává na zdravotní péči menší podíl hrubého domácího produktu (HDP) než vyspělé evropské země. V posledních letech navíc klesal. ČR je na unijním žebříčku 28 zemí osmnáctá, na stejné příčce je i Británie.

Zatímco v roce 2010 podíl HDP dosahoval 8,6 procenta, v roce 2015 to bylo 7,8 procenta.

"Podíl výdajů na zdravotní péči na HDP nedosahuje průměru EU, který je 9,9 procenta. Mírně převyšujeme sousední státy jako Slovensko, Polsko či Maďarsko. Ve vyspělých státech jako Francie, Německo či Švédsko je to asi 11 procent, na druhé straně žebříčku jsou baltské státy se šesti procenty a Rumunsko s pěti procenty," upřesnila Vladimíra Kalnická z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

I když podíl výdajů na HDP v posledních letech klesal, celková suma se zvedala. V roce 2010 se na zdravotní péči vydalo 340,7 miliardy korun, o pět let později 353,7 miliardy. Zdravotní pojišťovny poskytly předloni zhruba dvě třetiny sumy. Vyplatily 234,7 miliardy. Od domácností putovalo 13 procent peněz, tedy 45 miliard.

Zdravotní pojišťovny, kterých je v Česku sedm, vyplatily nejvíc peněz na léčbu nemocí srdce a cév. V roce 2015 to bylo 21,7 miliardy Kč. Na léčení nádorů pojišťovny daly 23,7 miliardy Kč. Svalové a kosterní choroby si vyžádaly 16,4 miliardy. "Právě výdaje na léčbu onemocnění pohybového ústrojí vzrostly od roku 2010 nejvíce, a to o 54 procent," uvedla Kalnická.

Témata:  zdravotnictví zdravotní pojišťovny Český statistický úřad (ČSÚ) lékaři

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy