Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státu musí probrat už jen dvě stovky výzev na vydání majetku církvi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: CzechTourism.com

Praha - Z téměř 10 tisíc výzev církví na vydání majetku, které evidují státní instituce, jich zbývají projednat dvě stovky. Více z dosud neprojednaných žádostí přitom tvoří jiné než zemědělské nemovitosti.

Výzev na jejich vydání bylo ale podáno 2172, několikrát méně než výzev na pozemky, jichž úřady evidují 7617. Údaje vyplývají ze zprávy vládního výboru o průběhu restitucí za poslední čtvrtletí roku 2016. Kvůli restitucím se také vedou stovky soudních sporů - ty se ale často týkají obcí, ne státu.

Podle zprávy bylo k danému termínu podáno 26 žalob týkajících se zemědělských nemovitostí, z toho ve dvou případech bylo o žalobách pravomocně rozhodnuto, 216 žalob bylo podáno v případě jiných věcí než zemědělských nemovitostí.

V těchto případech už padlo 23 pravomocných rozhodnutí. V případě, kdy v soudních sporech figuruje stát, jde nejspíše o žaloby proti rozhodnutí pozemkových úřadů, které odmítly majetek vydat.

Nejčastěji se soudní spory týkají žádosti o určení vlastnického práva v případech, že původní církevní majetek byl nezákonně převeden ze státu na jiné subjekty, především obce. Od sporů, které se ze stejného důvodu týkaly krajů, církve během loňského roku ustoupily. V případě obcí ale podle České biskupské konference je často třeba až u soudu objasnit, jak se někdejší církevní majetek do vlastnictví obcí dostal, neboť takových možností bylo více.

Témata:  církev církevní restituce

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:48

Bruce Willis už nepotřebuje slova. Spekuluje se o zhoršení zdravotního stavu

Bruce Willis v březnu oslavil 70. narozeniny, ale žádného dárku ve formě zlepšení zdravotního stavu se nedočkal. Naopak, ze Spojených států amerických přicházejí zprávy o tom, že se mělo hollywoodskému herci přitížit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.