Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský prezident Kiska chtěl se Zemanem ocenit Gabčíka a Kubiše. Hrad to ale odmítl

Andrej Kiska, nový slovenský prezident
Andrej Kiska, nový slovenský prezident
Foto: andrejkiska.sk **www.andrejkiska.sk**

Praha/Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska chtěl společně se svým českým protějškem Milošem Zemanem ocenit parašutisty - Slováka Jozefa Gabčíka a Čecha Jana Kubiše - kteří před 75 lety spáchali v Praze atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pražský hrad ale podle informací týdeníku Respekt společnou iniciativu odmítl, důvody přitom nesdělil. Kiska sám proto na Slovensku před dvěma týdny povýšil do hodnosti generálmajora Jozefa Gabčíka.

"Tým Andreje Kisky navrhl, aby každý prezident vyznamenal jednoho parašutistu. Kiska Gabčíka a Zeman Kubiše. Mělo k tomu dojít na vzájemném setkání k této příležitosti. Jedním ze zvažovaných míst byl pražský kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se oni a další bojovníci po atentátu ukrývali a nakonec zde po krvavé přestřelce zemřeli," napsal dnes server Aktuálně s odkazem na zjištění Respektu.

Zástupci úřadů obou hlav států jednali podle informací z diplomatických kruhů dvakrát a z akce nakonec sešlo kvůli nezájmu na české straně. "Nikdy k tomu z Prahy nepřišla pozitivní odpověď," řekl dobře informovaný diplomatický zdroj. Důvody zamítnutí slovenská strana neobdržela. "Žádnou takovou informaci nemám. Zřejmě došlo k nedorozumění," řekl Respektu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Autor článku se domnívá, že důvodem, proč Zeman návrh na společné ocenění Kubiše a Gabčíka odmítl, může být jeho zdravotní stav a únava. "Za odmítnutím parašutistů mohla však být i obava z reakce prezidentova voličského jádra," uvedl.

Ocenění příslušníků západního odboje by mohli především levicoví příznivci Miloše Zemana vnímat s nelibostí. Atentát na Heydricha totiž vnímají negativně kvůli obrovským represím, které po něm nacisté rozpoutali.

Atentát na Heydricha, největší čin domácího protinacistického odboje v Evropě, posílil pozici československé exilové vlády. I díky němu západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy. Po válce komunisté snižovali význam atentátu a prezentovali ho jako zbytečný hazard s krvavou dohrou.

Témata:  Miloš Zeman Andrej Kiska Reinhard Heydrich

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.