Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Protierozní vyhláška podle Brabce letos platit nezačne

Richard Brabec /ANO/, ministr životního prostředí
Richard Brabec /ANO/, ministr životního prostředí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Protierozní vyhláška, kterou označuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) za jednu ze svých priorit, nezačne platit letos, ale až od příštího roku.

Vyhláška, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, původně měla platit od července. Od roku 2025 by mělo být díky vyhlášce v ochranném režimu 45 procent zemědělské půdy. Vyhlášku, na které spolupracovalo ministerstvo zemědělství, kritizuje představenstvo Agrární komory ČR.

"Účinnosti od 1. července nenabyde, zatím hovoříme o roku 2018," řekl ČTK Brabec.

"Působnost protierozní vyhlášky bude vztažena na veškerou zemědělskou půdu v ČR, současně v principu pracuje pouze s přípustnou ztrátou zemědělské půdy. Samotný způsob zajištění této ochrany, například změna organizace obdělávání či agrotechnických opatření, ale vyhláška nechává svobodně na samotných zemědělcích," sdělila již dříve ČTK za ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Vedení komory uvedlo, že návrh vyhlášky je nedostatečně připravený, a že plánovaná zpřísnění jdou proti potřebám zemědělské praxe. "Povinnosti, které vyhláška ukládá, jsou v rozporu se současnými trendy udržitelného a precizního hospodaření a přímo ohrožují konkurenceschopnost zemědělských podniků a potravinovou soběstačnost České republiky. V poskytnutých materiálech navíc chybí detailní vyčíslení předpokládaných nákladů na sektor zemědělství," napsal své výtky prezident komory Zdeněk Jandejsek oběma dotčeným ministrům. Prioritou podle komory by mělo být udržování vody v krajině a adaptační úpravy krajiny.

Témata:  Richard Brabec životní prostředí Ministerstvo životního prostředí České republiky

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.