Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští vědci se podíleli na unikátní studii o výskytu nepůvodních druhů

ibis skalní
ibis skalní
Foto: ZOO Praha

Praha - Čeští vědci se podíleli na první globální analýze míst, kde se vyskytují rostliny a zvířata, která zdomácněla mimo oblast svého původního rozšíření. Celosvětové snahy o omezení dopadů invazí nepůvodních druhů a o ochranu původní přírody by se dle expertů měly soustředit především na ostrovy a pobřeží.

Z přímořských oblastí se nové druhy dostávají do nitra kontinentů. Přitom platí, že jim víc vyhovuje dobrá ekonomická situace regionu a vyšší hustota zalidnění.

Studii, která vznikla pod vedením univerzity v britském Durhamu, tento týden publikoval prestižní časopis Nature Ecology and Evolution. Spoluautory analýzy jsou Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

"Teď když víme, jak jsou jednotlivé světové oblasti ohroženy konkrétními nepůvodními skupinami, umožní nám to lépe naměřovat prostředky na potlačení dopadů invazí," řekl Pyšek. Jedním z možných řešení může být regulace počtů zdomácnělých druhů.

Studie je založena na datech o osmi skupinách organismů. Jejich výskyt vědci zkoumali na 186 ostrovech a 423 pevninských oblastech po celém světě. Zjistili, že mezi tři nejzasaženější regiony patří Havajské ostrovy, Severní ostrov Nového Zélandu a indonéské Malé Sundy.

V Evropě sice počty zdomácnělých druhů cizího původu nedosahují takových hodnot, mezi pevninskými oblastmi ale podle studie patří k poměrně ohroženým. Vědci to dokládají na trvalé přítomnosti papouška alexandra malého nebo veverky šedé, která vytlačuje původní domácí veverku.

Témata:  zvířata vědci příroda

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy