Ležáky (Chrudimsko) - Vyhlazení osady Ležáky si dnes na místě tragédie připomněly tisíce lidí. Řečníci v projevech hovořili o nutnosti předávat informace o této události mladým generacím.
Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 jako odvetu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Celkem zavraždili 52 obyvatel této obce.
"Je důležité, aby věděli, že mohou přijít okamžiky, kdy budou muset volit. A buď se rozhodnou jako (Karel) Čurda a půjdou cestou zrady anebo se rozhodnou jako obyvatelé obce Ležáky a půjdou cestou svobody a odvahy i za cenu nejvyšší," řekl dnes v Ležákách místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).
Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská řekla, že je nutné pracovat především s mladými lidmi a připomínat jim to, co se v Ležákách událo. "Připomínat jim to nikoliv jako dávnou a uzavřenou část historie, ale jako událost která měla a má smysl pro naši historii a jejíž důsledky pociťujeme dodnes," řekla Horská.
Tradiční součástí pietního aktu v údolí, kde se osada nacházela, bylo kladení desítek věnců u pomníku nazvaného Kniha obětí. Následovalo čtení jmen zavražděných obyvatel osady. Po proslovech do prostoru seskočili čtyři výsadkáři.
Témata: Ležáky, II. světová válka, nacisté
Související
24. června 2018 15:58
24. června 2018 9:08
24. října 2016 16:51
26. června 2016 14:01