Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opatrně, inspekce odhalila salmonelu ve vepřovém mase z Lidlu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili nebezpečnou šarži vepřového mletého masa. V produktu, který byl nabízen v obchodech řetězce Lidl, našli bakterie rodu salmonella, které způsobují salmonelózu.

Maso mělo datum použitelnosti do 30. 4. 2016 a na pultech obchodů se už nenachází. Nicméně inspektoři se obávají, že by nebezpečné maso mohli mít lidé doma v mrazáku. "SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, aby danou šarži potraviny nekonzumovali," vyzval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Kontaminované maso nese značku Čerstvá porce - Vepřové mleté maso 100%, prodávalo se v půl kilovém balení s číslem šarže 154511316005. Maso na český trh dodávala společnost Hamburger Pini a pochází z Polska (foto zde).

Bakterie rodu Salmonella způsobují akutní průjmové onemocnění, salmonelózu. V Česku jsou ročně hlášeny desítky tisíc případů nákazy. Nemocný si projde doslova peklem, trápí jej kolikové bolesti břicha, bolesti hlavy, horečka, zvracení a velmi časté průjmy.

Řetězec Lidl měl problémy už před necelými třemi týdny. Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce tehdy přikázali okamžité uzavření lanškrounského supermarketu. Obchod byl plný okousaných potravin a myšího trusu.

Témata:  SZPI maso potraviny

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.