Zlín - Myslivci našli dnes ráno ve Hvozdné u Zlína uhynulou bachyni. Výsledky testů na africký moc prasat ale budou k dispozici až v dalších dnech. Nebezpečná nákaza se již dříve potvrdila u tří divočáků.
Africký mor prasat není nakažlivý pro člověka ani pro jiné živočišné druhy. Pro prasata je však nákaza velmi nebezpečná. Úmrtnost se blíží 100 procentům.
"Tělo bachyně bylo odvezeno do asanačního podniku k likvidaci, vzorky se odeberou. Prioritní je odstranit tělo, protože může být dalším zdrojem nákazy," řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Minulý týden byli nalezeni na kraji Zlína u nemocnice dva uhynulí divočáci, u kterých byl potvrzen africký mor prasat. SVS po potvrzení nákazy nařídila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy. V oblasti se nesmějí lovit a krmit divoká prasata, myslivci v ní musejí aktivně vyhledávat a hlásit uhynulé divočáky. Další uhynulé sele divočáka, u kterého se potvrdila nákaza, našli myslivci ve čtvrtek ve Zlíně-Lužkovicích.
Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé. Veterináři ihned po potvrzení nákazy testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, která spadá do takzvané zamořené oblasti v desetikilometrovém pásmu kolem místa, kde byli nalezeni dva uhynulí divočáci. Testy byly ve firmě negativní, zvířata nemocná nejsou. Zemet chová na dvou farmách asi 5000 prasat.
Do pátku se musela nahlásit také všechna prasata chovaná v domácnostech v daném území, jen ve Zlíně jich bylo podle zjištění magistrátu 51 kusů. Chovatelé musejí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000 korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony.
Při dovozu potravin živočišného původu – maso, salámy, šunky, klobásy, mléko, sýry, jogurty, aj. ze třetích zemí platí v rámci EU harmonizovaný přístup. Na základě nařízení není možné ze třetích zemí do EU dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, upozorňuje veřejnost SVS na svém webu. Tento zákaz se nevztahuje na zásilky živočišného původu pro osobní spotřebu z vyjmenovaných nečlenských evropských zemí – Andorry, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Pro státy jako Grónsko, Faerské ostrovy a Island platí, že z nich lze dovézt maximálně do 10 kg výše zmíněných produktů.
Témata: divočáci, Zlínský kraj, potraviny, mor prasat, vepři
Související
8. srpna 2020 9:52
3. srpna 2019 22:00
11. listopadu 2018 12:43
14. září 2018 20:14
22. ledna 2018 14:48
19. ledna 2018 16:54