Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Liberecký soud rozhoduje o vydání Lotyše, který trefil kamenem policistu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Liberec - Krajský soud v Liberci se dnes začal zabývat vydáním lotyšského matematika a programátora Ansise Ataolse Berziňše (42), který byl ve vlasti odsouzen kvůli účasti na protivládních protestech.

Podle státního zástupce Miloše Klátika nejsou žádné důvody, které by tomu bránily. "Jsou splněny podmínky evropského zatýkacího příkazu a nelze akceptovat vyjádření zadrženého, že soudní proces v Lotyšské republice i jeho odsouzení bylo motivováno politicky," uvedl Klátik.

Berziňš se v lednu 2009 účastnil protivládních protestů v Lotyšsku. Klátik dnes citoval rozhodnutí lotyšské prokuratury. Podle něj Berziňš házel sněhové koule, dlažební kameny a lahve a jedním kamenem trefil i policistu. Za trestný čin masových nepořádků mu hrozilo vězení na osm až 15 let.

Původně byl potrestán podmínkou, kterou podle lotyšského soudu porušil zejména tím, že nespolupracoval s probační službou. Trest mu tak byl v listopadu 2015 změněn na nepodmíněný, ve vězení by si tak měl odpykat rok a osm měsíců.

Evropský zatykač na něj Lotyšsko vydalo loni v říjnu, v Libereckém kraji byl zadržen letos na konci března. Byl zde na studijní stáži, od 3. dubna je v předběžné vazbě. Pokud by stejný čin spáchal v ČR, byl by souzen za poškozování cizí věci a výtržnictví, za což by mu hrozilo až dva roky vězení.

Témata:  soudy Liberec Lotyšsko

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.