Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza úniků: Soud zamítl stížnost na vazbu obviněných, muži už jsou ale na svobodě

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Krajský soud v Brně zamítl stížnost na vazbu u tří obviněných v kauze úniku informací z policejních spisů. Informovala o tom dnes mluvčí soudu Eva Sigmundová. Se stížností neuspěli Václav Kvíčala, Ivo Sloup a Alexandr Jedlička. Všichni tři muži jsou ale už propuštění z vazby. ČTK to potvrdil státní zástupce Petr Šereda. Podle něj pominuly důvody vazby. Patří mezi ně například možné ovlivňování svědků nebo útěk. V kauze je obviněno 18 lidí.

Z osmi lidí, které Městský soud poslal do vazby, podalo sedm stížnost proti tomuto rozhodnutí. Krajský soud rozhodl o všech sedmi stížnostech, dnes informoval ale jen o třech konkrétních rozhodnutích na základě doručení usnesení. "U zbylých obviněných je zásilka doručena v P. O. Boxu a fikce doručení uplyne 31. července," uvedla Sigmundová.

Podle ní sice soud stížnosti proti vazbě zamítl, ale aktuální situace může být jiná. "Policejní orgány mohly rozhodnout, že vazební důvody již netrvají," objasnila Sigmundová. Přesně taková situace u Kvíčaly, Sloupa a Jedličky nastala, takže už jsou z vazby venku. Šereda už dříve uvedl, že propustil tři obviněné kvůli tomu, že už se uskutečnily výslechy svědků, u kterých hrozilo nebezpečí z možného ovlivnění.

Podle informací ČTK je z vazby propuštěný i čtvrtý z obviněných, kterým by měl být podnikatel Samán Talabání. Šereda to ale zatím nechtěl komentovat. Po dalších výsleších svědků lze tedy očekávat propuštění dalších obviněných.

Do vazby kromě advokátního koncipienta Kvíčaly a bývalých policistů Sloupa a Jedličky soud poslal i bývalého policistu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michala Ratajského, bývalého policistu Jakuba Patloku a podnikatele Radka Morice a Samána Talabáního. Kdo je osmým člověkem, není zřejmé.

Mezi stíhanými v kauze je také šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) Radim Jüttner, někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán a brněnský podnikatel David Rusňák. Právě stíhání posledního jmenovaného, který je majoritním vlastníkem skupiny DRFG, vyvolalo reakce i na politické scéně. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně exministra financí Andreje Babiše (ANO). Jeho manželka Petra Rusňáková je radní Brna a kvůli kauze odstoupila z kandidátní listiny jihomoravského ANO pro podzimní sněmovní volby. Rusňák členství v hnutí ukončil.

Témata:  soudy Brno

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.