Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děti země zkritizoval ministr dopravy Ťok. Prý blokují dostavbu dálnice D11

Dan Ťok, ministr dopravy
Dan Ťok, ministr dopravy
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Hnutí Děti Země podalo rozklady proti vydání stavebních povolení na dva úseky novostavby dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) dnes za tento postup ekology pořádně zkritizoval.

Ťok tvrdí, že výhrady nesouvisí se snahou chránit životní prostředí a zlepšit stavební projekty, prý jde pouze o administrativní obstrukce. Chybějící úseky D11 chtěl úřad začít stavět na přelomu září a října.

Podle Ťoka hnutí v povolení napadá vyjádření všech dotčených orgánů s tím, že požaduje, aby jejich stanoviska potvrdily nadřízené orgány. Další věcí, kterou hnutí kritizuje, je zjednodušené řízení pro ověřování stanoviska EIA. Hnutí se podle ministerstva snaží domoci zrušení tohoto stanoviska, které řeší dopad stavebního projektu na životní prostředí.

Děti Země podobným způsobem napadají i všechny etapy modernizované D1, výtky ekologické organizace jsou přitom totožné jako v případě nynějšího rozkladu. Všechny spory přitom končí u soudu, které ministerstvo vždy vyhrává, uvedl Ťok s tím, že ale průměrná délka zdržení v projektech převyšuje jeden rok.

Kromě rozkladu Dětí Země napadly stavební povolení zmíněné komunikace ještě majitelky některých dotčených pozemků a vyčítají úřadu, že s nimi ohledně výstavby dálnice nejednal. To ale ministerstvo dopravy odmítá a tvrdí, že s těmito majiteli má podepsané smlouvy na odkup jiných pozemků, které se nacházejí přímo pod uvažovanou dálnicí.

Témata:  Dan Ťok EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.