Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dávejte pozor na bakterie v melounech. Hygienici varují před nebezpečím

Melouny
Melouny
Foto: Pixmac

Praha - Melouny, zejména prodávané už nakrájené, mohou být živnou půdou pro šíření bakterií. Pokud jsou skladovány v teple, hrozí infekce včetně salmonely nebo nakažení bakteriemi Listerie a Escherichia coli.

"Z historie je známý přenos průjmových onemocnění úplavicí vyvolaných bakteriemi rodu Shigella, kdy se na přenosu podílely melouny. Ty byly hnojeny přímo fekáliemi a po nakrojení se bakterie pomnožily na dřeni melounu a vyvolaly onemocnění," upozornila Pavla Svrčinová, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen "HSHMP")

"Obdobným způsobem může dojít i k přenosu dalších škodlivých mikroorganismů i virů např. žloutenky A. Ta jek nám velmi často importovaným onemocněním i z oblasti jižní Evropy," dodala Svrčinová na webu pražské hygienické stanice. 

Během celé manipulace s melouny by mělo být zabráněno kontaminaci dužiny melounu patogenními mikroorganismy z povrchu plodu, který bývá znečištěn zbytky zeminy nebo i mikroorganismy ze závlahové vody. K přenosu mikroorganismů z povrchu může dojít například nožem, neumytýma rukama.

"Všechny druhy ovoce a zeleniny je třeba řádně omýt, zejména ty, které nebudou před konzumací upraveny vařením. Klidně je vydrhnout kartáčkem," radí hygienička.

Témata:  viry a bakterie zdraví hygienici ovoce

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 13:45

"Mám zlomené srdce." Sylvester Stallone lituje smrti Hulka Hogana (†71)

Amerikou otřásla velmi smutná zpráva o smrti wrestlingové legendy Hulka Hogana, který náhle zemřel ve věku 71 let. Sociální sítě zaplavily emotivní vzkazy, přičemž jeden takový napsal i slavný Sylvester Stallone. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.