Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na 35 měřících místech bylo zaznamenáno dosažení hranice sucha, hlásí Povodí Moravy

Řeka, ilustrační fotografie
Řeka, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno – Počasí dělá vrásky vodohospodářům. Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 35 z 200 měřicích míst dosažení hranice sucha.

Nejpostiženější je povodí Bečvy, kde hranice sucha dosáhla desítka stanic, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Stavy sucha hlásí ale také přítoky řeky Dyje nad vodním dílem Vranov, řeky Třebůvka, Litava, Brtnice, Rokytná, Trkmanka nebo Kyjovka.

„Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí 60 až 97 procent," uvedl mluvčí. Za poslední týden vypustily nádrže do řek o dva miliony krychlových metrů více vody, než do nich přiteklo. Nejvíce takto „dotovanými" řekami jsou Dyje, Jihlava, Svratka a Svitava.

Minulý týden sice prošly přes české území bouřky, ani ty ale podle mluvčího výraznější vzestupy hladin na tocích nezpůsobily. Průtoky jsou v porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry na desítkách míst podprůměrné a dosahují jen čtyř až 60 procent normálu.

Právě kvůli stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci Povodí doporučilo úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami a zárove%n provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod.

Byla také vydána opatření obecné povahy zakazující nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a vodních nádrží na území Přerova a Valašského Meziříčí. Rožnov pod Radhoštěm nařídil obdobné omezení pro celý správní obvod a i nadále platí dříve přijatá opatření v obcích Víska na Blanensku, Moravský Krumlov a Třebíč.

Témata:  sucho voda řeky

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.