Brno - Experti z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně laboratorně potvrdili, že se v Česku vyskytuje nový typ viru králičího moru. Hromadné úhyny zaznamenali v červenci chovatelé na různých místech v Čechách či na Vysočině. Důležité dodržovat zoohygienická opatření. Konkrétně jde o omezení nákupu králíků z chovů s neznámou nákazovou situací a omezení vstupu návštěv do chovných zařízení, protože virus je ve vnějším prostředí velmi odolný a dá se přenést kontaminovaným oblečením, krmivem, stelivem či prachem.
Loni vědci v zemi poprvé zaznamenali virus RHDV1a, letošní varianta má označení RHDV2. Připravuje se aktualizovaná vakcína. Spolu se staršími variantami ochrání chovy i před novým typem, který postihuje všechny věkové kategorie králíků. Onemocnění je delší a úmrtnost nižší.
„V rámci studie výskytu virů moru králíků na území České republiky naše laboratoř zjistila nejen přítomnost viru RHDV1a, ale potvrdila i podezření veterinárních specialistů z praxe, že se na našem území již objevil i nový virus RHDV2," uvedl vedoucí výzkumné skupiny Petr Lány v tiskové zprávě.
Státní veterinární správa koncem července informovala, že aktualizovaná vakcína bude k dispozici během srpna. „Dobrý ochranný efekt má vakcinace, ale vakcína musí obsahovat aktuální viry, které cirkulují v daném státě," doplnil Lány.
Z pohledu veterinárního zákona není králičí mor v seznamu nebezpečných nákaz, a tudíž se kvůli jeho výskytu nenařizují mimořádná veterinární opatření. Státní veterinární správa chovatelům králíků kromě vakcinace doporučuje opatrnosti při nákupech nových zvířat.
Ve světě je mor králíků známý od roku 1984 a v České republice od roku 1988. Díky vakcínám se původně vysoké ztráty způsobené morem snížily. Virus je však variabilní, v 90. letech se v Itálii a Německu objevila novější varianta s částečně odlišnou povrchovou bílkovinou a v roce 2010 v severozápadní Francii detekovali velmi odlišný virus.
Starší typy virů způsobují akutně krvácivé onemocnění dospělých králíků. Příznaky se objeví za jeden až tři dny po nakažení, nemoc trvá 12 až 96 hodin a 90 procent zvířat uhyne. Onemocnění králíků po infekci RHVD2 trvá o něco déle, tři až pět dní, úhyny se pohybují v rozmezí pěti až 70 procent, o to větší ale může být počet vironosičů. Oproti infekci původními viry hynou kvůli RHDV2 i malá králíčata stará 15 až 20 dnů.
Témata: veterináři, zvířata, EuroZprávy.cz
Související
13. prosince 2022 15:07
23. listopadu 2021 14:26
30. září 2020 12:27
21. února 2019 15:08
3. ledna 2019 20:58
2. září 2018 12:24