Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko po brexitu? Mohlo by se stát branou japonských firem do EU

Jiří Havlíček
Jiří Havlíček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - V souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie se otevírá pro Česko možnost, aby bylo pro japonské firmy cestou k průniku na společný unijní trh. Japonsko představuje pro ČR jednoho z nejdůležitějších asijských obchodních partnerů.

Mezi perspektivní obory pro spolupráci českých a japonských firem patří tradičně automobilový průmysl, ale také obranný, letecký, IT či sklářský průmysl. Ve zprávě o dnešním jednání ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) s jeho japonským protějškem Hirošige Sekem to uvedlo ministerstvo.

Návštěva japonského ministra Seka v Česku se uskutečnila necelé dva měsíce po oficiální návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v Japonsku. Předsedu vlády při ní spolu s českými podnikateli doprovázel i Havlíček.

„V souvislosti s brexitem, kdy v minulosti řada japonských investic mířila do Velké Británie, je zde příležitost pro ČR, aby se stala ještě významnější branou, pokud jde o vstup japonských podnikatelů a firem na společný trh Evropské unie," uvedlo ministerstvo. Vedle zmíněných oborů mají podle ministerstva šanci také čeští potravináři, protože Japonsko je největším dovozcem potravin, a také výrobci ve zdravotnictví vzhledem ke stárnoucí japonské populaci.

Podle ministerstva v České republice působí více než 250 japonských společností, které vytvořily nová pracovní místa v řádech desítek tisíc. „Japonsko je v současnosti v ČR na druhém místě za Německem, pokud jde o úroveň zahraničních investic s vysokou přidanou hodnotou," uvedl Havlíček. Z pohledu budoucí spolupráce jsou podle něj nejdůležitějšími oblastmi energetika, průmysl 4.0, tedy výroba úzce propojená s digitalizací a následnou automatizací, a také výzkum a vývoj.

Z iniciativy průmysl 4.0 je podle ministerstva pro obě země důležitá zejména oblast internetu věcí (IoT), robotizace a digitalizace. Japonská delegace proto dnes navštívila Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém v Praze. Institut podporuje převod know-how do firemní praxe, spolupracuje například se společnostmi Rockwell Automation, Eaton, Siemens, Škoda Auto, Honeywell či Airbus. Významného partnera představuje Japonsko pro ČR v plánech na novou jadernou výstavbu.

Obchodní bilance ČR s Japonskem je dlouhodobě pasivní, ovšem za posledních šest let se export více než dvojnásobil z deseti miliard korun v roce 2010 na loňských 22,7 miliardy. Letos od ledna do června činil obrat zahraničního obchodu s Japonskem přibližně 41,1 miliardy Kč a Japonsko tak patří mezi nejvýznamnější asijské obchodní partnery ČR.

Témata:  Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Japonsko Brexit Jiří Havlíček

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.