Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko předá do Německa Vietnamce, který čelí podezření z vyzvědačství

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Česko předá do Německa Vietnamce (46), hrozí mu tam až deset let vězení. Podle německých kriminalistů se muž spolu s dalšími lidmi zapojil od letošního 20. července v Praze a Berlíně "do výzvědné činnosti výzvědné služby cizí mocnosti proti SRN".

O tři dny později pak údajně v Berlíně "záměrně napomohl ke spáchání nezákonného skutku na mezinárodní úrovni" tím, že se na příkaz vietnamských vládních agentů podílel na únosu dvou občanů Vietnamu.

Německé Generální státní zastupitelství vydalo na Vietnamce eurozatykač 11. srpna a o den později byl muž zadržen českými policisty. K věci, kterou mu Německo klade za vinu, se tehdy odmítl vyjádřit. Pražské městské státní zastupitelství následně podalo návrh na předání, o němž soud rozhodl 15. srpna.

"Rozhodovali jsme na základě evropského zatýkacího rozkazu a návrhu státní zástupkyně. Muž s vydáním souhlasil, a rozhodnutí je tak pravomocné," sdělila bez dalších podrobností mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech se musí předání uskutečnit nejpozději do deseti dnů od právní moci rozhodnutí.

Témata:  Německo soudy Česká republika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.