Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veterináři na jižní Moravě likvidují 65.000 slepic, v jejich trusu byly objeveny bakterie salmonely

Vejce
Vejce
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - V chovu nosnic v Pohořelicích na Brněnsku veterináři objevili bakterie salmonely. Začali tam proto vybíjet zhruba 65.000 slepic. 

Chov patří firmě AG Maiwald se sídlem v Litomyšli. Bakterie byly ve třech menších ze čtyř hal. Ve čtvrté, kde je 69.000 nosnic, se nákaza nepotvrdila, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Drůbež se bude likvidovat nejspíš do pátku. Počet utrácených ptáků činí více než polovinu toho, co se na jaře celkem zlikvidovalo kvůli nákaze ptačí chřipky. Kontaminovaná vejce se likvidují v asanačním podniku Mankovice.

Vejce z tohoto chovu stahuje ze své sítě obchodní řetězec Lidl. Diskonty Lidl stahují tato vejce s minimálním datem trvanlivosti 11. září nebo dříve. Toto opatření se týká prodejen Lidl na území Moravy, Slezska a části východních, středních a jižních Čech.

Pokud spotřebitelé vejce zakoupili, mohou je vrátit do kterékoliv prodejny Lidlu. Peníze jim budou vyplaceny i bez předložení účtenky. "Ostatní vejce, včetně těch od dodavatele AG Maiwald, nejsou tímto opatřením dotčena," uvedla mluvčí řetězce Zuzana Holá.

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Pro silné a zdravé jedince nebývá onemocnění většinou nebezpečné. Ohroženi mohou být starší a nemocní lidé a malé děti, protože se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

Témata:  vejce salmonelóza státní veterinární správa Lidl

Související

Aktuálně se děje

15. září 2025 13:35

Bouřlivé počasí hrozí i dnes, upozornili meteorologové. Varují, ale bez výstrahy

Zejména v Čechách se v pondělí pozdě odpoledne a večer mohou vyskytnout bouřky, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odborníci ale zdůraznili, že situace je zatížena řadou nejistot, ačkoliv potenciál hlavně pro vyšší nárazy větru existuje.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Energetika, ilustrační fotografie.

Komentář

Kdy fixovat ceny energií? Vyplatí se sledovat i vývoj v Německu

Okamžitá cena velkoobchodní elektřiny v Německu dnes klesla nejníže od začátku letošního roku, na úroveň 8,83 eura za megawatthodinu. Signalizuje takto nízká cena na klíčovém evropském trhu také možné další zlevnění elektřiny v Česku, které je na německý trh poměrně úzce navázané? Vyplatí se českým domácnostem posečkat s fixací cen elektřiny, ale i plynu, jehož cenový vývoj je s vývojem cen elektřiny spjatý?