Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NS v kauze krutého zacházení vyhověl jednomu ze tří expolicistů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brno - Kauza krutého zacházení se zadrženým mužem v Brně se dostala k Nejvyššímu soud. Ten zrušil rozsudek nad bývalým policistou Jiřím Zemánkem. Dovolání dalších bývalých policistů Petra Kölbla a Romana Leikeba odmítl, potvrdil jim tak dva a půl roku vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky.

NS rozhodoval už v květnu, teprve nyní jsou dostupné podrobnosti. Čekalo se na doručování rozhodnutí všem aktérům kauzy.

Zemánek dle původního rozsudku připoutal zadrženého k zábradlí na chodbě služebny v Rybářské ulici v Brně a odešel od něj. Muž se zbavil pout a vyskočil oknem z pátého patra, avšak přežil.

Justice Zemánkovi po zmírňujícím zásahu Krajského soudu v Brně vyměřila rok vězení s dvouletým odkladem. Podle NS je ale nutné rozšířit dokazování.

"Soud by měl v této souvislosti rovněž zvážit vyžádání doplnění rozhodujících výpovědí, zejména zda by nebylo vhodné položit poškozenému přímý dotaz, zda a případně kdo byl v jeho přítomnosti poté, kdy jej obviněný Zemánek zanechal na chodbě samotného," stojí v usnesení. Městský soud v Brně má podle NS zaměřit svou pozornost také na interní policejní předpisy a zjistit, kdo měl zadrženého střežit a jak taková povinnost vznikla.

Poté, co muž vyskočil z okna, Kölbl a Leikeb jej podle pravomocného verdiktu bili, nutili vstát a vlekli ho, ačkoliv měl zlomenou nohu, křičel bolestí, měl pěnu u úst a mělký dech. Kölbl a Leikeb také mají zaplatit poškozenému dohromady 100.000 korun. Rozsudek nad nimi ponechal NS beze změn. Jejich dovolání prý v podstatě jen opakovala dříve uplatněné námitky.

Témata:  Policie ČR Nejvyšší soud Brno

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.