Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NS v kauze krutého zacházení vyhověl jednomu ze tří expolicistů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brno - Kauza krutého zacházení se zadrženým mužem v Brně se dostala k Nejvyššímu soud. Ten zrušil rozsudek nad bývalým policistou Jiřím Zemánkem. Dovolání dalších bývalých policistů Petra Kölbla a Romana Leikeba odmítl, potvrdil jim tak dva a půl roku vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky.

NS rozhodoval už v květnu, teprve nyní jsou dostupné podrobnosti. Čekalo se na doručování rozhodnutí všem aktérům kauzy.

Zemánek dle původního rozsudku připoutal zadrženého k zábradlí na chodbě služebny v Rybářské ulici v Brně a odešel od něj. Muž se zbavil pout a vyskočil oknem z pátého patra, avšak přežil.

Justice Zemánkovi po zmírňujícím zásahu Krajského soudu v Brně vyměřila rok vězení s dvouletým odkladem. Podle NS je ale nutné rozšířit dokazování.

"Soud by měl v této souvislosti rovněž zvážit vyžádání doplnění rozhodujících výpovědí, zejména zda by nebylo vhodné položit poškozenému přímý dotaz, zda a případně kdo byl v jeho přítomnosti poté, kdy jej obviněný Zemánek zanechal na chodbě samotného," stojí v usnesení. Městský soud v Brně má podle NS zaměřit svou pozornost také na interní policejní předpisy a zjistit, kdo měl zadrženého střežit a jak taková povinnost vznikla.

Poté, co muž vyskočil z okna, Kölbl a Leikeb jej podle pravomocného verdiktu bili, nutili vstát a vlekli ho, ačkoliv měl zlomenou nohu, křičel bolestí, měl pěnu u úst a mělký dech. Kölbl a Leikeb také mají zaplatit poškozenému dohromady 100.000 korun. Rozsudek nad nimi ponechal NS beze změn. Jejich dovolání prý v podstatě jen opakovala dříve uplatněné námitky.

Témata:  Policie ČR Nejvyšší soud Brno

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.