Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR by měla formulovat svůj zájem bez rozbíjení Evropy, říká Zaorálek

Lubomír Zaorálek /ČSSD, Andrej Babiš /ANO/ a Bohuslav Sobotka /ČSSD/.
Lubomír Zaorálek /ČSSD, Andrej Babiš /ANO/ a Bohuslav Sobotka /ČSSD/.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Česko by mělo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka být schopno v Evropské unii formulovat svůj zájem, ale bez toho, aby Evropu rozbíjelo. Česká republika by také měla podporovat hledání kompromisů.

Zaorálek dnes českým velvyslancům připomněl loňské obavy, že letos budou následovat další odchody států z Evropské unie poté, co se k tomuto kroku v referendu rozhodli Britové. "Teď už všichni asi cítíme, že se nic takového nestalo, rok 2017 je jiný než rok 2016," konstatoval Zaorálek.

I když pro Evropu dopadly pozitivně rakouské či nizozemské volby, unie i nadále čelí odchodu jednoho ze svých nejvýznamnějších států, uvedl Zaorálek. "Jednota Evropy je zájmem do budoucna, není samozřejmá a je ohrožována celou řadou diferencí. Proto je důležité po všech volbách se sejít u pomyslného stolu a odpovědět si na otázku, kam s integrací směřujeme," řekl.

Evropa se podle Zaorálka nebezpečně štěpí mezi východ a západ, ale také mezi jih a sever. Unie je prý ve své podstatě technokraticko-byrokratický projekt, který není postavený na hledání kompromisů. "My se je musíme naučit dělat. Odstředivé síly jsou poměrně silné, proto myslím, že má cenu angažovat se v budování důvěry a hledání kompromisů," řekl.

ČR by v evropských debatách měla být schopna formulovat svůj zájem, ale současně společný projekt nerozbíjet, míní Zaorálek. "Nejde o to věc implementovat, ale tvořit, obnovovat a vymýšlet," řekl. K zasypávání příkopů mezi jihem a severem i východem a západem Evropy by podle něj mohla přispět i česká střízlivost, dodal Zaorálek.

Témata:  Lubomír Zaorálek Ministerstvo zahraničních věcí České republiky EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.