Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Sobotka: Test KLDR vede k eskalaci napětí

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Zkouška severokorejské jaderné bomby podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyhrocuje napětí v regionu, ale stále je možno řešit situaci diplomaticky. Pravicová opozice volá po rázných krocích.

"Není to dobrá zpráva. Dochází k evidentní eskalaci napětí v této části světa," uvedl dnes český premiér v pořadu Partie na televizi Prima. "Bude to vyžadovat velmi efektivní jednání, zejména ze strany zemí, které tam mají klíčový vliv. Mám na mysli nejen Spojené státy (americké), ale taky Čínu, protože bez určité tolerance či podpory ze strany Číny by korejský režim těžko zvládl takto dlouho existovat v takových podmínkách, v jakých na severu Koreje funguje," dodal.

Jaderný test kritizuje i opozice. "Je nepřípustné, aby tento režim disponoval jaderným arzenálem. Situaci v Severní Koreji nevyřeší další a další rezoluce OSN, ale jen rozhodné kroky," sdělil na twitteru předseda ODS Petr Fiala. Jaké kroky by to měly být, ale neupřesnil.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek stejně jako Sobotka uvedl, že bez podpory Číny by režim KLDR nemohl existovat. Zastání má podle něj tamní komunistická totalita i v Rusku.

"Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně odsuzuje provádění všech jaderných testů i testů balistických raket KLDR, které představují jednoznačné porušení závazků KLDR vyplývajících z příslušných rezolucí OSN, narušují stabilitu Korejského poloostrova a celého regionu, ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost a vedou k dalšímu zhoršování životní úrovně občanů KLDR," uvádí se na webu resortu.

Témata:  Bohuslav Sobotka Severní Korea Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy