Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko pomáhá uprchlíkům? Vyrábí s tu pro ně nejvíc modulů provizorních ubytoven

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jeseník - Firma Touax loni díky boomu staveb provizorních ubytoven pro uprchlíky vyrobila rekordních 6200 standardizovaných modulů. Zhruba 90 procent jich vyvezla. Zájem měla nejen velká německá města, ale také menší obce, kam německá vláda běžence rozděluje.

Polovinu loňské výroby Touaxu tvořily moduly, ze kterých se v Německu stavěly ubytovny pro migranty. Na moduly určené pro kanceláře, obchody, školy, školky či zázemí stavenišť připadlo zbývajících 50 procent výroby.

"Vrchol poptávky po ubytování pro uprchlíky byl na konci roku 2015 před příchodem zimy. Poptávka pak dle našeho očekávání skončila v závěru prvního pololetí loňského roku," uvedl Jan Petr z Touaxu.

Zatímco loni tvořily moduly pro ubytovnu polovinu produkce společnosti Touax, tak letos jejich podíl klesl na nulu. "Na druhou stranu letos v Německu výrazně vzrostla potřeba nových modulových školek a škol," podotkl Petr. Odhadl, že letošní produkce společnosti Touax se tak vrátí zpět na úroveň roku 2015, kdy obnášela přibližně 4000 modulů.

V Česku se před uprchlickou krizí ročně vyrobilo kolem 25.000 modulů. Loni se celková produkce tuzemských závodů podle odhadu společnosti Touax zvýšila na přibližně 30.000 modulů.

Česko je v produkci modulů evropskou velmocí. Na Jesenicku moduly kromě společnosti Touax vyrábí například Česko-slezská výrobní společnost. Touax, který je dceřinou firmou stejnojmenné francouzské společnosti, v Česku působí od roku 1991 a patří mezi největší tuzemské výrobce modulových staveb. Hlavními konkurenty jsou Containex, Algeco, Koma nebo Fagus. Sídlo firmy Touax je v Praze, výrobní závod je v Supíkovicích. Druhou továrnu má v Maroku, ta se specializuje výhradně na africký trh.

Témata:  uprchlíci bydlení firmy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.