Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Západočeská univerzita chce mít na Antarktidě věděckou základnu

Ledovec, Antarktida
Ledovec, Antarktida
Foto: Pixmac

Plzeň - Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) chce založit vědeckou základnu v Antarktidě. První dva odborníci už byli obhlédnout situaci na místě v březnu, další zamíří do polární oblasti tuto zimu. Stanice by mohla fungovat už na přelomu let 2018 a 2019.

Západočeští vědci by se zde mohli věnovat například výzkumu ledovců, ale také technickým oborům - třeba testování materiálů a technologií v extrémních podmínkách, řekl dnes ČTK rektor ZČU Miroslav Holeček.

Univerzita počítá s úzkou spoluprací se zatím jedinou stanicí, kterou ČR v Antarktidě má, a to s Mendelovou polární stanicí brněnské Masarykovy univerzity. Plzeňská stanice by měla být výrazně menší.

"Zatím uvažujeme velmi skromně, protože problémem je financování," uvedl rektor. Univerzita by ráda na základnu a výzkumy získala granty, případně použila část vlastních peněz. 

"Tým se rýsuje na Pedagogické fakultě, kde je velmi významný vědecký potenciál v oblasti výzkumu geomorfologie a změn v ledovcích," řekl rektor. Zatím plzeňští vědci zkoumají tuto problematiku v domácích podmínkách, přímo v Antarktidě by jejich práce dostala zcela jinou dimenzi. "Také plánujeme, že by se do toho zapojily technické fakulty," doplnil rektor. Odborníci by mohli podle něj zkoumat třeba vlastnosti a fungování materiálů a technologií v extrémních podmínkách. Holeček si umí představit například výzkum fungování fotovoltaiky. "Děláme výzkum fotovoltaických článků, ale tam v těch podmínkách vše funguje jinak," řekl. Odborníci by mohli třeba zkoumat, co s články udělá polární zima, jak na ně bude fungovat difusní světlo a podobně.

Pokud se podaří složitá jednání a shánění peněz dotáhnout do konce, do budoucna by mohla ZČU i ve spolupráci s Mendelovou stanicí nabídnout příležitost pobytu na stanici také studentům.

Témata:  Antarktida Plzeň Plzeňský kraj

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.