reklama

František Ringo Čech, volební a pražský lídr Strany práv občanů, už si poslaneckou práci vyzkoušel v letech 1996 až 1998. Ve Sněmovně by se mohl objevit také například podnikatel Hynek Fajmon z ODS. Fajmon skončil před třemi lety ve funkci europoslance, v Evropském parlamentu působil deset let. Před tím zasedal v dolní komoře tři roky.

Po dvou desetiletích by mohl znovu okusit poslaneckou práci spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek, a to na kandidátce Starostů a nezávislých. Kužílek byl po takzvané sametové revoluci za Občanské fórum a následně za tehdejší Občanskou demokratickou alianci ve Federálním shromáždění, později v České národní radě a po vzniku samostatné České republiky v Poslanecké sněmovně.

Volfová, někdejší poslankyně ČSSD, vystřídala několik menších stran, v minulých volbách neuspěla jako jihomoravská jednička volebního bloku Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. Nyní kandiduje za Blok proti islamizaci jako místopředsedkyně spolku Blok proti islámu.

Rozumné zvolil pro volební souboj o poslanecká místa někdejší poslanec ODS, nyní nestraník Jiří Janeček, když před čtyřmi lety figuroval stejně jako Volfová rovněž na kandidátce bloku Hlavu vzhůru.

Podobně jako před čtyřmi lety nasadila TOP 09 do volebního klání bývalého místopředsedu Poslanecké sněmovny Jiřího Olivu, minule neuspěl. Oliva byl členem vedení dolní komory zhruba rok do konce srpna 2013, kdy byla předčasně rozpuštěna. Poslanci ho zvolili místopředsedou místo Vlasty Parkanové.

Po čtyřleté přestávce by se mohli vrátit Jan Bauer a František Dědič (oba ODS) či Pavel Hojda (KSČM). Hojda se do Sněmovny nedostal, ačkoli vedl karlovarskou kandidátku komunistické strany. Díky přednostním hlasům ho přeskočil Jaroslav Borka, jenž byl z příslušné listiny zvolen jako jediný.

Do Sněmovny by mohl zamířit i bývalý poslanec Věcí veřejných Milan Šťovíček. Nyní vede bývalý litvínovský starosta a současný místostarosta ústeckou kandidátku Starostů a nezávislých.