Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odpírač vojny věznění komunisty zřejmě kromě omluvy získá i odškodnění

Ústavní soud ČR
Ústavní soud ČR
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Městský soud v Praze se bude muset znovu zabývat případem Vladimíra Waise, který byl v 50. letech vězněn, protože z náboženských důvodů odepřel vojenskou službu. Muže se dnes zastal Ústavní soud (ÚS).

Nález však nebude mít příliš široký dopad. Možnost získat odškodnění za nemateriální újmu způsobenou vězením před rokem 1992 se totiž v minulosti otevřela jen nakrátko na základě výkyvu v judikatuře Ústavního soudu, který později svůj postoj zase změnil.

Muž z Ústí nad Labem, narozený v roce 1933, si v letech 1953 až 1955 odpykal 18 měsíců. Nejvyšší soud rozsudek zrušil v roce 2003 poté, co ÚS - právě na podkladě Waisova osudu - zdůraznil právo Svědků Jehovových na svobodu svědomí, která v jejich případě zahrnuje také odepření vojenské služby.

Muž posléze požádal o odškodnění 900.000 korun, zprvu neuspěl, ale opět v jeho prospěch průlomově zasáhli ústavní soudci. V roce 2012 rozhodli, že odpírači vojenské služby věznění za minulého režimu mají nárok na přiměřené zadostiučinění v penězích podle Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, přestože ta ještě v době, kdy si odpykávali trest, nebyla pro Československo závazná. Později se ale judikatura ÚS znovu změnila.

Obvodní soud pro Prahu 6 Waisově žalobě o odškodnění vyhověl. Ovšem poté odvolací Městský soud v Praze konstatoval porušení Waisových práv, avšak místo finančního odškodnění přiznal jen omluvu. "Víte jak to říkají někteří starší lidí - za omluvu si léky, které nutně potřebuji ve svém věku, nekoupím. Takže doufáme, že alespoň nějaké přiměřené odškodnění obecné soudy panu Waisovi přiznají," řekl Waisův advokát Lubomír Müller.

Témata:  komunismus odškodnění Ústavní soud ČR

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.