Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za co nejvíce utrácíme? Vzdělání je na chvostu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Největší část peněz dávají Češi měsíčně na bydlení, v těsném závěsu jsou výdaje za jídlo a nemalé peníze dáme měsíčně také na dojíždění. Žebříček věcí, za které nejvíce utrácíme, sestavil Český statistický úřad (ČSÚ).

Bydlení, jídlo, zábava a relaxace, to jsou věci, za které Češi musí nebo chtějí nejvíce utrácet. V závislosti na ekonomické situaci se potom liší, do čeho dalšího peníze investují. Důchodci například logicky utratí více peněz za doktory a léky, naopak do vzdělání už takové sumy neinvestují. Nezaměstnaný člověk si zase dvakrát rozmyslí, než si koupí něco do bytu nebo odjede na dovolenou.

Na úplném chvostu tabulky věcí, za které Češi utrácejí, je vzdělání. Nejvíce do něj investují lidé s dětmi, měsíčně je to průměrně sto korun za osobu. Naopak nejvíce spolknou náklady na nájem, energie a vodu, z celkových výdajů tvoří tato částka v průměru více než 21 %, menší část výdajů představuje pro ekonomicky aktivní lidi (18,8 %), zatímco u důchodců je to necelých 28 %.

Ze statistických údajů je taky patrné, že lidé, kteří mají stálý příjem a jsou bez dětí, utratí za jídlo daleko větší částku (2616 Kč) než ostatní. Není to přitom způsobeno tím, že by kupovali nějak výrazně větší množství potravin, potrpí si ale na dražší a kvalitnější výrobky. Oproti ostatním taky daleko více peněz utratí v restauracích, barech a kavárnách.

Podívejte se v tabulce (zde), kolik v průměru utratí vybrané kategorie obyvatel za jeden měsíc.

Témata:  ekonomika Češi finance

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy