Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sbíráte účtenky? V neděli začne účtenková loterie, šance na nejvyšší výhru je ale mizivá

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - V neděli začne v Česku fungovat Účtenkovka. O ceny se bude poprvé losovat 15. listopadu, a to z účtenek vystavených během října a zaregistrovaných nejpozději tři dny před losováním, tedy 12. listopadu. Ministerstvo financí počítá měsíčně s pěti hlavními výhrami.

První bude milion korun, druhá výhra bude automobil za zhruba 400.000 Kč, třetí 300.000 Kč, čtvrtá 200.000 Kč a pátá 100.000 korun. Dále by lidé měli mít možnost získat 20 výher po 20.000 Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20.000 výher po 100 korunách.

Pravděpodobnost výhry v loterii přitom bude záviset na počtu zaregistrovaných účtenek. Ministerstvo financí žádný odhad nemá. Dnes ale zástupci úřadu uvedli, že pokud bude o loterii obdobný zájem jako při jejím spuštění na Slovensku, bude to úspěch. Podle nich budou ale úspěchem i nižší čísla zaregistrovaných účtenek, v řádech jednotek milionů měsíčně. Na Slovensku lidé za prvních osm měsíců loterie, která byla spuštěna v září 2013, zaregistrovali zhruba 100 milionů účtenek. Poté zájem opadl.

Obchodníci v ČR přitom v pracovních dnech v systémech MF denně zaregistrují 13 až 15 milionů účtenek, tedy měsíčně kolem 400 milionů.

Na Slovensku bylo v podobné soutěži zaregistrováno maximálně pět procent evidovaných účtenek. V případě podobného zájmu v Česku a za předpokladu, že by soutěžící poslal jednu účtenku měsíčně, by tak pravděpodobnost na nejvyšší milionovou výhru byla zhruba 1:20,000.000. Například ve Sportce je pravděpodobnost výhry v prvním pořadí 1:7,000.000.

Naděje na milionovou výhru v účtenkové loterii pro soutěžícího pochopitelně roste s tím, kolik účtenek zaregistruje. Pokud by poslal každý den jednu, tedy 30 měsíčně, šance na hlavní výhru se mu zvýší na 1:666.666.

Základním cílem loterie je podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) zvýšit motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v EET. Efektivita systému by se tím měla zvýšit.

Zájemci o účast v loterii se mohou rovnou zaregistrovat a následně pod svým účtem v aplikaci jen zadávat účtenky. Systémy MF ověří jejich platnost a zařadí je do slosování nebo odmítnou. Hrát je ale možné bez registrace jen se zadáním emailu nebo mobilního telefonu. Takto je to možné ale jen do té doby, než nastane vyplacení výher. V případě výhry se musí účastník zaregistrovat, aby bylo možné ověřit jeho totožnost. Navíc si musí zvolit výplatu výhry, a to buď převodem na účet nebo vyplacením v sídle Sazky.

Mobilní aplikace Účtenkovka pak umožňuje načíst DIČ nebo identifikační údaje EET pomocí funkce Auto OCR. Vše ale závisí na kvalitě účtenky, například na kvalitě tisku. Proto je nutné vždy údaje před odesláním překontrolovat. Například podle zjištění ČTK při testování aplikace funkce Auto OCR velice často zaměňuje písmeno B za číslici 8 nebo naopak. Další údaje jako je čas nebo suma potřebné k registraci účtenky je nutné zadat ručně.

Témata:  elektronická evidence tržeb Ministerstvo financí České republiky ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.