Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka bojuje za český rum. Zaměříme se s výrobci na změnu složení rumové tresti, slíbil v Bruselu

Rum, ilustrační fotografie
Rum, ilustrační fotografie
Foto: potravinynapranyri.cz

Brusel/Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes jednal v Bruselu. Výrobci rumové tresti, která podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) obsahuje některé rizikové látky, by se podle něj měli zaměřit na jejich nahrazení bezpečnějšími při zachování tradičního aroma i chuti.

Studie EFSA v takzvaném rumovém éteru identifikovala tři látky, které mají genotoxický účinek, tedy schopnost narušit genetický materiál živých buněk.

Na seznamu látek, které se jako ochucovadla smějí v EU užívat, je asi 2500 položek. Některé další ale ještě posouzené nebyly a jejich používání je nyní umožněno přechodným obdobím končícím v roce 2018. Tam patří právě i česká rumová tresť, obecně byla ale zkoumána celá skupina aditiv používaných také v Rakousku, Německu, Rumunsku i jinde.

"Je potřeba se podívat, zda v tom množství jsou (ony látky) opravdu nebezpečné pro člověka. Ale spíše bych po dnešním jednání viděl cestu v zaměření se na to, jestli ty látky nemůžeme nahradit bezpečnějšími a lepšími," poznamenal dnes Jurečka.

Podle vyjádření Potravinářské komory ČR z minulého týdne už Evropská komise o zákazu rumové tresti prakticky rozhodla a pokud nenastanou změny, začne zákaz platit v dubnu příštího roku.

Témata:  alkohol Marian Jurečka EU

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 8:29

Češi se mají na co těšit. Arnold Schwarzenegger dorazí v červnu

Do Česka má letos namířeno jedna z největších hvězd akčního filmu. Lidé, kteří se dříve snažili k nám dostat Chucka Norrise, v červnu přivezou Arnolda Schwarzeneggera. Už dnes šly do prodeje vstupenky na jedinečnou akci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.