Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští badatelé z ÚSTR získali data o krajanech internovaných v SSSR

Ústav pro studium totalitních režimů
Ústav pro studium totalitních režimů
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Badatelé z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) získali tisíce záznamů o Češích a Slovácích, kteří prošli systémem Hlavní správy vojenských zajatců a internovaných. Označuje se zkratkou GUPVI a byl zaměřený na vojáky, podobně jako v Česku známější GULAG, který se týkal civilistů.

Je to vůbec poprvé, co Moskva umožnila exportovat tyto informace ze svých archivů mimo území Ruska. Záznamy mají podobu naskenovaných kartotéčních lístků a obsahují základní informace o lidech odvlečených do sovětských internačních táborů. "Mohou tak mít velký význam pro příbuzné a pozůstalé, kteří dosud osudy svých blízkých nemohli dopátrat," uvedl mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.

Jak uvedl ředitel slovenského muzea Stanislav Mičev, podle dostupných údajů prošlo v letech 1941 až 45 zajateckými a internačními tábory 69.977 Čechoslováků, z toho byli dva generálové a 159 důstojníků. 4023 se domů nevrátilo, zemřeli. Jak ale dodal Mičev, informace o počtu lidí v těchto zařízeních se liší, což je dáno i tím, že ne vždy byli zajatci řádně evidováni. Díky získaným záznamům by měly být dohledatelné bližší údaje o více než 34.000 lidí.

Podle ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdry má získání záznamů i význam "morálně lidský". Umožní zjistit například to, kde jsou pohřbeni lidé, kteří se z táborů nevrátili.

O předání záznamů jednalo s Ruskem několik let Muzeum slovenského národního povstání spolu s českým ústavem pro studium totalit, se slovenským Ústavem paměti národa, sdružením Krásny Spiš a dalšími institucemi. Informace byly uložené v Ruském státním vojenském archivu, což je největší úložiště vojensko-historických dokumentů sovětské epochy.

Témata:  Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Sovětský svaz historie

Související

Aktuálně se děje

30. června 2025 12:41

Zelenského dekret rozváže Ukrajincům ruce na bojišti. Kyjev odstupuje od úmluvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení Kyjeva od Ottawské úmluvy, která zakazuje použití, skladování či výrobu protipěchotních min. Ukrajina tak následuje pobaltské státy či Polsko, které se tak rozhodly po začátku plnohodnotné ruské invaze do sousední země. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy