Praha - Předsedkyně hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová na dnešní tiskové konferenci zveřejnila záměr uspořádat v Praze cyklus kulatých stolů na téma porodních domů a jejich zřizování v České republice.
Odborná debata by se podle ní měla vést nejen o možnostech zřizování porodních domů, ale také o jejich postavení včetně případné úhrady péče ze zdravotního pojištění. Její plán na uspořádání debat podpořil také pražský zastupitel Miloš Růžička (Trojkoalice), který je předsedou výboru pro zdravotnictví a bydlení.
Porodní domy vedou porodní asistentky a jde o zařízení nabízející přirozenější prostředí k porodu než nemocnice. Jsou samostatné, ale v případě komplikací nebo návazné péče spolupracují s porodnicí. Magistrát hlavního města by mohl nejen podpořit cyklus kulatých stolů zainteresovaných odborníků, ale také exkurze nejen odborníků, ale i úředníků do porodních domů v zahraničí, uvedla Sovová.
V Česku je aktuálně připraveno asi deset projektů porodních domů. Jejich otevření brání dvě podmínky - porodní dům musí být vybaven jako porodní sál a neustále musí být přítomen lékař. Unie porodních asistentek se snaží vyjednat s ministerstvem zdravotnictví zmírnění těchto podmínek.
V sousedním Rakousku, kde jsou podmínky srovnatelné, funguje 13porodních domů, uvedla biostatistička Markéta Pavlíková. Velmi rozšířená je tato forma péče v Anglii. Od roku 2014 tam platí národní doporučení, že pro nízkorizikové rodičky je porodní dům ze zdravotnického hlediska nejlepší variantou. Tamní studie z roku 2011 zjistila, že při porodu této skupiny žen v porodnicích je dvojnásobné riziko akutního císařského řezu a mají více poporodních poranění.
Témata: porody, zdravotnictví, Ministerstvo zdravotnictví
Související
20. září 2024 11:51
10. září 2024 14:31
9. září 2024 19:47
18. června 2022 8:32
5. května 2022 11:29
10. března 2021 20:02