Praha - Až ve dvou třetinách případů domácího násilí v Česku hrál roli alkohol. Na problém by měla upozornit kampaň a chystají se návrhy opatření k omezení nadměrného pití.
Kolem 70 procent žen, jejichž partner se minimálně jednou týdně opil, násilí doma zažilo. "Téměř se o tom nemluví. Alkohol hraje v řadě trestných činů roli a je třeba přestat se tvářit, že tento jev neexistuje," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Podle něj americký výzkum ukázal, že zvýšení ceny alkoholu snižuje pravděpodobnost násilí. Zdražení o procento vede k pětiprocentnímu poklesu rizika výpadů. Koordinátor poukazuje i na zjištění Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž pod vlivem alkoholu přibývá i sexuálního zneužívání dětí v rodinách.
Podle zjištění domácí násilí někdy zažilo zhruba 28 procent žen v Česku. Skoro třetina z nich musela po útoku vyhledat lékaře. Výzkum centra pro oběti domácího a sexuálního násilí, společnosti proFem, ukázal, že za léčbu obětí domácího násilí se ze zdravotního pojištění v roce 2014 vydalo 1,85 miliardy korun. Léčení chronických onemocnění, k nimž domácí výpady přispěly, stálo téměř 1,1 miliardy. Dalších 215 milionů si připlatili sami poškození.
Koordinátorův tým a další experti připravují nyní novou národní strategii boje proti nelegálním i legálním drogám a hazardu na dalších devět let. Hotova by měla být v prvním pololetí příštího roku, nový kabinet by ji pak mohl schválit do konce příštího roku. Dokument by měl obsahovat opatření k omezení nadměrného pití. Vobořil před pár dny zmínil například návrh na zvýšení spotřební daně či daně z přidané hodnoty u alkoholických nápojů. V plánu je ale také velká osvětová akce.
Témata: alkohol, domácí násilí, kriminalita
Související
13. června 2024 14:43
8. listopadu 2022 9:55
21. října 2022 17:45
16. září 2022 8:24
13. července 2022 8:16
6. června 2022 11:51