Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci se kvůli lithiu sejdou příští pondělí, už našli nové prostory

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sněmovna se sejde na mimořádné schůzi ke sporné těžbě lithia v pondělí 16. října odpoledne. Svolání schůze podnítila skupina 62 poslanců z iniciativy opoziční KSČM. Poslanci budou jednat v zasedacím sálu klubu ČSSD v jiné budově dolní komory ve Sněmovní ulici.

V náhradním sálu není hlasovací zařízení, hlasy tak budou muset sčítat skrutátoři. Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) jde o jediný problém. "Svojí kapacitou (sál) vyhovuje," řekl.

Jednání Sněmovny těsně před volbami sice není úplně běžné, ale debata o lithiu nebude první případ. V roce 2010 se poslanci sešli den před volbami. Schválili tehdy vydání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun a přehlasovali prezidentovo veto novely, která zvýšila podíl biosložek v benzinu a v naftě. V roce 2002 poslanci posuzovali pár hodin před otevřením volebních místností návrh na nákup stíhaček Gripen.

Jednání sněmovního pléna o lithiu ale bude podle dostupných informací první, které se uskuteční mimo hlavní jednací sál. Výjimkou byly společné schůze poslanců a senátorů k volbě prezidenta, které se konaly na Pražském hradu.

Předseda ANO Andrej Babiš v uplynulých dnech označil za krádež za bílého dne memorandum o těžbě lithia, které s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Ministra vyzval k odstoupení a chystá trestní oznámení. Podle ČSSD byl však postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), jehož úřad prodloužil australské firmě povolení k průzkumu ložisek lithia v Česku. Brabec namítá, že licenci neprojednával a že ji prodloužil v souladu s geologickým zákonem místně příslušný úředník.

"Velmi mě mrzí, že se věc stala předmětem předvolebního boje a že se používají velmi neférové praktiky, skoro až údery po pás," komentoval spory Hamáček, který je také místopředsedou ČSSD. Uvedl, že když poslouchal Babišova vyjádření, nevěřil vlastním uším. "Je to politická kultura, s níž nepřišla sociální demokracie," dodal Hamáček.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Jan Hamáček Andrej Babiš lithium

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.