reklama

NS už jednou ve prospěch Petany a Suntycha intervenoval a vrátil kauzu odvolacímu Městskému soudu v Praze, který však letos v červenci znovu vynesl podmíněný trest. Podle obžaloby oba muži způsobili zaměstnavateli škodu přes 20 milionů korun.

"Zkoumali jsme, zda nás rozhodnutí NS zavazuje k tomu, abychom obžalované zprostili obžaloby, a shledali jsme, že nás v tomto smyslu nezavazuje," konstatoval v červenci předseda odvolacího senátu Jan Kareš. Petanovi tak opět uložil podmíněný trest 2,5 roku, Suntychovi dvouletou podmínku.

Petana byl v DPP ředitelem úseku služeb, Suntych vedoucím jednotky informatiky. V roce 2007 doporučili uzavřít smlouvu s firmou Haguess na dodávku softwaru ke kartám opencard, ač předtím nestanovili předpokládanou hodnotu zakázky, nezjišťovali obvyklou cenu dodávky ani neporovnali obdobné zakázky realizované v ČR.

NS poukazoval při zrušení předchozího rozsudku na to, že na prosazení firmy jakožto smluvního partnera znatelně tlačil pražský magistrát. Zaměstnanci DPP tak podle NS v podstatě neměli prostor k diskusi o ceně.

Opencard pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), Prahu vyšla na více než 1,74 miliardy. Měla mít řadu funkcí, nakonec však sloužila především jako tramvajenka. Kvůli prosazení opencard byl za porušení povinnosti při správě cizího majetku odsouzen ke 3,5 roku vězení bývalý šéf magistrátního IT odboru Ivan Seyček. Šéf hodnotící komise Jiří Chytil vyvázl s podmínkou,

reklama