Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Krkonoších skončil zákaz vstupu do některých lokalit

Krkonoše
Krkonoše
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Vrchlabí - V Krkonoších dnes skončilo omezení vstupu do některých chráněných oblastí, které bylo v platnosti téměř tři měsíce. V nejpřísněji chráněné první zóně parku se ale i nadále smí chodit jen po turistických cestách.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) každoročně vyhlašuje zákaz kvůli ochraně hor před nájezdy sběračů borůvek. "Pro omezení vstupu už nebyl důvod, sezona borůvek skončila," uvedl dnes mluvčí národního parku Radek Drahný.

Omezení vstupu bylo vyhlášeno 20. července už posedmnácté. Smyslem opatření je chránit přírodu. Sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty. Navíc snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují místa, kde jsou chráněné rostliny. Sběrači rovněž ruší zvěř, zejména v době, kdy si zvířata přivykají na místa poblíž přezimovacích obůrek, a v době říje.

Podle správců parku už není problém se sběrači tak velký jako v minulosti. Třeba letos byly s borůvkáři zahájeny pouze čtyři správní řízení, před deseti lety šlo o desítky případů.

Zákaz tehdy porušovali hlavně polští sběrači. "Čelili jsme doslova nájezdům zejména polských sběračů. Je to logické a vyplývá to z charakteru hor. Když se borůvky urodí, tak místní dokážou najít v povolených lokalitách a nepůsobí ve vztahu k omezení vstupu problémy. Pro Poláky jsou však dostupné lokality s borůvkami často jen za hranicí, tedy v převážně nejcennějších oblastech Krkonoš," uvedl Drahný.

Témata:  Krkonoše příroda turisté

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.