Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má v rámci EU nejnižší počet smrtelných předávkování drogami

Mladá dívká šňupe drogu
Mladá dívká šňupe drogu
Foto: Pixmac

Praha - Česko mělo v roce 2015 nejnižší počet smrtelných předávkování nelegálními drogami na 100.000 obyvatel ze zemí Evropské unie.

Zemřelo 44 lidí, v celé EU 7585. Novinářům to dnes řekli ředitel Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) Alexis Goosdeel a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

"Počet předávkování nelegálními drogami je až sedmkrát nižší než u alkoholu, takže v oblasti nelegálních drog je náš přístup úspěšný," řekl Vobořil. Česko má také ve srovnání s jinými státy nízké podíly nakažených HIV a žloutenkou typu C u injekčních uživatelů drog.

Podle Goosdeela se v Česku podařilo počet úmrtí na předávkování snížit i díky tomu, že používá principy takzvaného harm reduction, tedy eliminace negativních důsledků užívání drog. Jde především o výměnu stříkaček, jichž se v roce 2015 v zemi rozdalo přes 6,4 milionu, ale i o tzv. substituční léčbu, kdy se nebezpečná droga, zejména heroin, nahrazuje bezpečnější.

Jen polovina zemí v EU počítá ve svých protidrogových strategiích i s takzvaně legálními drogami, jako jsou tabák a alkohol, případně s hazardem. "V oblasti drog legálních kralujeme předním příčkám co do počtu rizikových uživatelů, a to zejména v pití a kouření u dětí a mladistvých," dodal Vobořil.

Témata:  drogy Česká republika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy