Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spolupráce pravice? ODS a lidovci se sešli. Chtějí, aby opozice kontroloval komisi pro tajné služby

26. kongres ODS
26. kongres ODS
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - K povolební schůzce se dnes sešly ODS a KDU-ČSL. Shodně tvrdí, že by sněmovní komise pro kontrolu tajných služeb měla vést opozice. ODS také uvedla, že nechce zvyšovat počet výborů ve Sněmovně. Šéf občanských demokratů Patr Fiala je připraven na spolupráci s lidovci v dolní komoře.

"Jsme ve shodě s tím, aby komise pro kontrolu tajných služeb byly v rukou opozice. Považujeme to za zásadní, protože to je pro nás nástroj zachování demokracie v České republice," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle lidovců by měl být zástupce opozice i v čele bezpečnostního výboru. "Shodli jsme se na tom, že komise, které kontrolují tajné služby, by měly být vedeny zástupci opozice," potvrdil předseda ODS Fiala.

ODS nechce zvyšovat počet výborů ve Sněmovně. "Já jsem přesvědčený, že těch 18 výborů je dostatečný počet. Pokud přijde někdo s nápadem, že to rozšíříme, a ten nápad bude dobře odůvodněný, tak to určitě budeme diskutovat. V této chvíli nevidím žádný důvod," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Hnutí ANO dříve navrhlo vytvoření výborů pro e-government a pro sport, podle Stanjury by ale mohly fungovat spíš jako podvýbory při hospodářském a školském výboru.

Lidovečtí představitelé dnes neřekli, zda podpoří do čela Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) nebo Petra Fialu. Předseda ODS je připraven na spolupráci s KDU-ČSL ve Sněmovně. "My budeme spolupracovat ve věcech, kde máme programovou shodu. Takové určitě najdeme. O tom, jak intenzivní bude ta spolupráce, o tom se ještě budeme bavit," řekl. Hlubší integraci stran od politického středu napravo, kterou navrhoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ale prosazovat nechtěl. "Není teď potřeba nějak horečně spěchat s jakousi integrací pravice," řekl.

Témata:  ODS KDU-ČSL Petr Fiala Jan Bartošek

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.