Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Horáček zaregistroval svou kandidaturu na Hrad, desetitisíce podpisů bylo neplatných

Michal Horáček
Michal Horáček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Uchazeč o Hrad Michal Horáček dnes na ministerstvu vnitra předal petici s 86.000 občanskými podpisy, které podporují jeho kandidaturu na prezidenta. Tisíce podpisů byly z archů odstraněny.

Horáček řekl, že shromáždil 115.000 podpisů, téměř 30.000 ale jeho spolupracovníci po kontrole odstranili, protože nesplňovaly zákonné podmínky.

"Někdy to bylo opravdu bizarní, některé jsme si i schovali. Jedna dáma třeba do kolonky občanský průkaz napsala občanka, hodně tam naši spoluobčané v dobré vůli psali rodná čísla, protože si řekli, že to je lepší než číslo občanského průkazu," podotkl Horáček. Dodal, že je přesvědčen o tom, že zákonem stanovenou podmínku 50.000 podpisů splnil.

Horáček novinářům řekl, že pro něj bylo důležité se obrátit na občany, a ne na poslance. "Mně ta poslanecká nominace připomíná knížku mého dětství, která se jmenovala Do zoo zadními vrátky," uvedl.

Minimálně poslaneckou nominaci si zajistili bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Senátorské podpisy sehnal bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Zajistit si občanské i politické podpisy se snaží i lékař a aktivista Marek Hilšer, exposlanec Otto Chaloupka nebo bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl. O prezidentský úřad projevilo zájem přes dvě desítky uchazečů.

Témata:  Michal Horáček prezident ČR EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.