Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi v lednu budou prezidenta vybírat nejméně z devíti kandidátů

Oficiální fotografie Miloše Zemana, prezidenta České republiky zvoleného v první přímé volbě. Jejím autorem je fotograf Herbert Slavík.
Oficiální fotografie Miloše Zemana, prezidenta České republiky zvoleného v první přímé volbě. Jejím autorem je fotograf Herbert Slavík.
Foto: Herbert Slavík

Praha – V lednu by si čeští voliči mohli vybírat z nejméně devíti kandidátů. Právě tolik zájemců předložilo nebo ohlásilo odevzdání řádné nominace. Zájemců, kteří v uplynulých měsících mluvili o kandidatuře, bylo ale dvakrát tolik.

Lhůta pro nominace skončí v úterý. Do voleb se mohou přihlásit zájemci, kteří se prokážou 50.000 ověřenými podpisy občanů, deseti senátorů, nebo 20 poslanců.

Post bude obhajovat prezident Miloš Zeman. Za jeho největší soupeře jsou označováni bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček, kteří stejně jako Zeman pro svou nominaci získali více než 50.000 potřebných podpisů od občanů. Drahoš a Horáček už přihlášku dali ministerstvu vnitra, Zeman by tak měl učinit v pondělí.

Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Senátorskou nominaci pak odevzdali bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden další uchazeč, jeho jméno ale zatím není známo. S poslaneckou podporou chtěl kandidovat bývalý člen dolní komory Otto Chaloupka.

Dva další zájemci o Hrad vnitru nabídli jen své přihlášky, ale bez potřebných podpůrných podpisů.

Transparentní volební účty oznámili úřadu, který dohlíží mimo jiné na regulérnost volební kampaně, také podnikatel Daniel Masopust, Ivan Smetana a Jitka Albrechtová. Ta už ale ČTK sdělila, že nesehnala potřebný počet podporovatelů. Z klání se odhlásili rovněž místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl nebo předseda republikánské strany Miroslav Sládek.

Z parlamentních stran na rozdíl od minulých voleb v roce 2013 pravděpodobně svého kandidáta nepostaví žádná, i ve hře zůstává případná opětovná kandidatura Tomia Okamury. V médiích se objevily spekulace o nominaci někdejšího premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka.

Seznam oficiálních kandidátů by naopak mohl rozšířit podnikatel Vladimír Boštík, který už v létě ohlásil dostatek občanských podpisů, ale start kampaně odložil. Bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská by chtěla získat na poslední chvíli nominaci poslankyň.

Témata:  prezident ČR Miloš Zeman Michal Horáček

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.