Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU je ideální pro dobyvatele a barbary, opřel se do unie Topolánek

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek
Foto: Reprofoto ČT

Praha - Bývalý český premiér Mirek Topolánek si ve své knize Hlavně se neposrat, kterou bude křtít ve čtvrtek 19. května, opět nebral servítky. Topolánek byl ostrými výroky proslulý už jako premiér. Do hledáčku si mimo jiných vzal také Evropskou unii a její instituce.

Když se Jiřímu Paroubkovi podařilo svrhnout Topolánkovu druhou vládu, předsedala Česká republika Radě Evropské unie. Topolánek během dvou a půl roku v čele české vlády jednal s představiteli většiny bruselských institucí a členských států a přednesl v Bruselu řadu projevů. Prostředí Evropské unie tak velmi dobře zná. A rozhodně jej ve svých memoárech nešetří.

"Doteď se mi v Bermudském trojúhelníku mezi palácem Berlaymont (sídlo Evropské komise - pozn. red.), budovou Justus Lipsius (sídlo Rady Evropské unie - pozn. red.) a budovou Paul-Henry Spaak na Rue Wiertz (sídlo Evropského parlamentu - pozn. red.) zvyšuje tlak a dělá mdlo," napsal Topolánek v části knihy, ve které vzpomíná na boj o Evropskou ústavu.

"Potvrdila se má tehdejší slova, že dokument (ať už se jmenuje jakkoli) nemá ani cenu papíru a že nepřežije den své platnosti. Bohužel jsem se nemýlil. Řecko, krize, migrace, to vše vedlo velké evropské hráče k flagrantnímu porušování vlastních pravidel (Dublin, Schengen, Pakt růstu a stability) a sebedestrukci celého projektu," reaguje Topolánek na současnou krizi Evropské unie.

A jde ještě mnohem dál. "Sedmdesát let bez války je největším viditelným úspěchem evropského integračního procesu. Nicméně, zaslepenost větší části evropských elit, umrtvení všech obranných instinktů, zbytnělost a arogance mocenské, byzantské struktury, vědomá rezignace na evropský tisíciletý hodnotový rámec a zoufalá touha uhájit neobhajitelné sociální výhody přivádí, a uznávám, že politicky korektně, celou slavnou EU k umetání cestičky dobyvatelům a barbarům, česky do ... háje."

Ušetřeny Topolánkově kritice nezůstaly ani evropské instituce. Třeba Evropský parlament označil za "panoptikum".

"Potkáte tu nepohodlné odloženiny, celoživotní eurotrubce, profesionální lobbisty, a když budete mít extrémní štěstí, i malý počet pracujících snílků, co mají zájem něco změnit," píše Topolánek. "Babylonská věž pod europoklopem tlumícím zvuky a problémy zvenku, bludiště zbytečných chodeb, zbytečných kanceláří a zbytečných lidí, uzavřený svět sám pro sebe."

Paradoxně právě pod Topolánkovým vedením vyhrála ODS dvoje volby to tohoto "panoptika". O lidech, kteří v Parlamentu pracují, nemá ale vůbec valné mínění. "Mraky pobíhačů s kompromisy, které nikoho nezajímají, nic neřeší a nikomu nevadí, a obchodníků s deštěm, kteří se v bludišti nejenom vyznají, ale znají cestu dovnitř i ven. Všichni přisátí k cecíkům penězovodů, stejný jazyk, stejné obleky," uvedl Topolánek.

Přesto Topolánek našel na Evropské unii něco pozitivního. "Považuji Schengenskou dohodu za jeden z dalších úspěchů mé vlády a volný pohyb za jednu z mála pozitivních věcí v EU. Po rozpadu Schengenu už budu sám sebe přesvědčovat o setrvání v EU velmi složitě," dodal Topolánek.

Témata:  Mirek Topolánek EU

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tereza Ramba má být z nejhoršího venku. První informace o diagnóze

Mezi hvězdy šoubyznysu, které letos na podzim skončily v nemocnici, se nejnověji zařadila Tereza Ramba. O přesné podstatě svých problémů se nezmínila, fanouškům nicméně vzkázala, že je z nejhoršího venku. Jak zní její diagnóza? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy