Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Připravte si peněženky: Ceny pohonných hmot rostou v Česku i za hranicemi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Cena benzinu Natural 95 stoupla od minulé středy o 22 haléřů na 30,48 koruny za litr a cena nafty o 21 haléřů na 29,52 koruny. Z jednotlivých regionů mají nejvyšší průměrné ceny paliv stejně jako před týdnem Praha a Vysočina.

V uplynulých týdnech ceny stagnovaly, nebo rostly jen o jednotky haléřů. Praha má z celého Česka nejdražší benzin, řidiči koupí ve městě litr v průměru za 31,08 koruny. Vysočina má zase nejdražší naftu s 30,25 koruny za litr.

Benzin se dostal kromě Prahy nad 31 korun už právě jen na Vysočině, kde stojí 31,02 koruny. Nafta stojí přes 30 korun kromě Vysočiny také v Praze, kde přijde na 30,19 koruny, a v Plzeňském kraji, kde stojí 30,09 koruny.

Nejlevnější je naopak benzin v Ústeckém kraji a nafta v Královéhradeckém kraji. Litr Naturalu 95 koupí motoristé v Ústeckém kraji za 30,02 koruny a litr nafty v Královéhradeckém kraji za 29,05 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

V Polsku a Německu paliva od minulého týdne výrazně zdražila. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info v Polsku aktuálně motoristé za litr benzinu zaplatí v průměru 4,41 zlotého (26,64 Kč), nafta je za průměrných 4,37 zlotého (26,39 Kč) za litr. V Německu Super E10, který je obdobou Naturalu 95, zdražil u čerpacích stanic na průměrných 1,399 eura (35,81 Kč) za litr, průměrná ceny nafty vzrostla na 1,209 eura (30,94 Kč) za litr.

V Rakousku je benzin i nafta po přepočtu na koruny levnější než v Jihomoravském kraji. Litr naturalu stojí za hranicemi v průměru 1,17 eura (asi 29,95 Kč). Nafta tam vyjde na 1,07 eura za litr, což je 27,39 koruny. Na Slovensku přijde litr Naturalu 95 v přepočtu na 29,92 Kč a litr nafty na 25,88 Kč.

Témata:  pohonné hmoty čerpací stanice auto

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.