reklama

"Myslím, že to je neadekvátní. Každopádně jsou výbory a komise, které by měla mít jen opozice," sdělil ČTK předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci už dříve vyjádřili přesvědčení, že by opozice měla kontrolovat sněmovní komise pro dohled nad tajnými službami, protože to považují za nástroj pro zachování demokracie. Opozice by podle nich měla mít i předsedu bezpečnostního výboru.

"Obsazení vedení výborů bude na slušnosti koalice a její dohodě s opozicí," napsal ČTK předseda STAN Petr Gazdík. Upozornil zároveň, že v nynější povolební situaci není zcela jasné, které strany budou patřit ke koalici a které k opozici.

"To se ukáže právě při ustavující schůzi, volbě předsedy a orgánů Sněmovny. I Piráti se budou muset rozhodnout, kam chtějí patřit," poukázal na víkendové rozhodnutí pirátského poslaneckého klubu, který potvrdil dřívější stanovisko, že na předsedu Sněmovny podpoří Radka Vondráčka (ANO).

Totéž připomněl i Bělobrádek. "Otázkou je, zda Piráti jsou opozice, když chtějí udělat dohodu s ANO, SPD a KSČM o vedení Sněmovny," uvedl.

"Jestliže jsou Piráti ochotni připustit vládu bez důvěry, tak připouští vládu bez kontroly. A žádní předsedové výborů tomu nemohou významným způsobem pomoci," reagoval na rozhodnutí Pirátů podpořit Vondráčka do čela Sněmovny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podotkl, že kdyby opozice měla vést všechny sněmovní výbory, musela by mít v dolní komoře většinu. "A to je nesmysl. Většinu musí mít vláda. Musí být jasné, jaká většina té vládě, ať už menšinové nebo koaliční, pomůže vládnout. Proto měl pan prezident (Miloš Zeman) dodržet svůj zvyk a chtít po panu Babišovi, aby mu označil těch 101 poslanců," řekl Kalousek ČTK.