Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Romům chybí motivace, aby měli větší zájem o vzdělání, vysvětluje aktivistka

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Ostrava - Organizátorka romských komunit v Ostravě Jolana Šmarhovyčová dnes řekla, že diskriminace romských dětí v českých školách je stejná jako před deseti lety, kdy Evropský soud pro lidská práva odsoudil ČR za to, že přeřazením 18 romských dětí do zvláštních škol porušila jejich právo na vzdělání.

Šmarhovyčová na dnešní mezinárodní konferenci Společně ve škole: další kroky ve vzdělávání Romů v České republice ČTK řekla, že je těžké motivovat romské rodiče, kteří o důležité roli vzdělávání pochybují.

"Romové jsou demotivovaní. Jejich děti ztrácí sny. Vědí, že i když budou vzdělaní, tak najít práci jako Rom není jednoduché," uvedla. Podle ní by byli motivovanější, kdyby měli pocit, že je většinová společnost vnímá více pozitivně.

Spolu s dalšími romskými dobrovolníky se snaží ve vlastní komunitě iniciovat a šířit aktivity, kde by se Romové dověděli více o smyslu vzdělávání. Na druhou stranu by se ale podle ní měli politici jasně distancovat od rasismu a diskriminace a nepodléhat náladám ve společnosti.

Šmarhovyčová poznamenala, že všechny děti by měly mít stejný přístup ke vzdělávání bez ohledu na zájem rodičů. "Jde o práva dítěte. Děti z dětských domovů žádné rodiče nemají a také se vzdělávají," podotkla.

Ve společnosti se často objevuje názor, že Romům na vzdělávání nezáleží. Podle Olgy Kusé z Agentury pro sociální začleňování to tak ale není. Na dnešní konferenci upozornila, že jde o silný stereotyp, který je třeba u většinové společnosti vyvrátit. Není ale zřejmě snadné nalézt způsob, jak to udělat.

Stereotyp a předsudky podle účastníků konference vedou ke vzniku segregovaných škol. "Ředitelé se bojí toho, že když přijde více romských dětí, přestanou tam chodit ostatní děti a ze školy se stane postupně výlučně romská škola, kde se vzdělávají segregovaně," řekla předsedkyně Asociace romských rodičů Žaneta Mirgová.

V České republice žije odhadem 300.000 Romů, tedy přibližně tři procenta populace. V posledním školním roce Romové tvořili v Česku zhruba čtyři procenta žáků, v takzvaných zvláštních školách ale jejich podíl činil skoro 15 procent. Téměř čtvrtina romských chlapců a děvčat také chodila do základní školy, kde většinu jejich spolužáků představovali Romové. Získávají podprůměrné vzdělání, které je odsuzuje k špatně placeným zaměstnáním a k životu v sociálním vyloučení, upozorňují aktivisté.

Témata:  romové školství diskriminace

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.