Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na porážku Zemana nestačí zabrat jen Albertov, tvrdí politolog

Jiří Pehe
Jiří Pehe
Foto: Reprofoto ČT

Praha - U příležitosti výročí sametové revoluce si v loňském roce zabraly pražský Albertov 17. listopadu iniciativy spřízněné s prezidentem Milošem Zemanem, který vystoupil se zástupci extrémistických hnutí. Tvrdí to politolog a publicista Jiří Pehe s tím, že zabrat Albertov letos na porážku Zemana nestačí.

Albertov dostane letos k dispozici Karlova univerzita, aktivistům se pro změnu podařilo zarezervovat Hradčanské náměstí a další veřejná prostranství. "Jakkoliv se mohou odpůrci prezidenta radovat, že místa symbolicky spjatá se sametovou revolucí, v níž hráli ústřední roli studenti, tentokrát hlava státu a jeho příznivci nezneužijí, vše to má nádech absurdity. Začít lze samotným rezervačním systémem, který je založen na tom, že veřejné prostranství získá ten, kdo si ho zarezervuje jako první půl roku před konáním akce," podotkl Pehe.

Podle něj je absurdní, že se u nás vůbec konají závody mezi zastánci a odpůrci prezidenta země o to, kdo bude mít k dispozici to či veřejné prostranství. "Nejen proto, že, jak už bylo mnohokrát vysloveno, prezident by měl zemi sjednocovat, nikoliv rozdělovat, ale také proto, že to vše zavání jakýmisi podivnými politickými naschvály. Vždyť vloni se prezident a jeho příznivci sešli na Albertově v uzavřené společnosti proto, aby tak říkajíc vytřeli zrak organizátorům protizemanovských protestů z předchozího roku, kdy aktivisté házeli na Albertově na prezidenta vajíčka v přítomnosti hlav okolních států," uvedl na Českém rozhlasu.

Považuje to celé za poněkud dětinské. "Spor, který českou společnost tak zásadně rozděluje, se přitom nevyřeší akcemi na veřejných shromážděních, ale jedině politickou prací. Prezidenta Zemana lze možná na takových shromážděních kritizovat či zesměšňovat, ale ti, kterým jde opravdu o změnu, by neměli zapomínat, že Zeman bude mít vždy výhodu v tom, že jakýmsi veřejným prostranstvím, které může z Hradu různými způsoby oslovovat, je celá země. A toho opět jistě využije k tomu, aby vykreslil to, co se bude na Albertově i jinde dít jako jakousi marnou vzpouru pražské kavárny proti většině společnosti, kterou reprezentuje on," tvrdí.

Připomíná, že Zemana je možné porazit jen u volebních uren. Pokud by občanská společnost, včetně zástupců univerzit a studentů, už měla v listopadu společného kandidáta na příštího prezidenta dávalo by podle něj úsilí tato prostranství zabrat smysl. Bez takového politického zastřešení ale prý bude sice mnoho lidí 17. listopadu cítit jakési zadostiučinění, že důležitá veřejná prostranství neokupují Zemanovi příznivci či on sám, ale výsledkem nebude, že se Zemanovy šance na znovuzvolení výrazně sníží.

Témata:  Miloš Zeman Jiří Pehe

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 19:39

Papež František je v kritickém stavu. Dostává krevní transfúze

Papež František (88) nadále bojuje s dvojitou pneumonií a chronickou bronchitidou, jeho stav se však zhoršil. Vatikán v sobotu večer oznámil, že pontifik „trpí více než včera“ a musel podstoupit krevní transfúze kvůli trombocytopenii spojené s anémií. Podle serveru Sky News je nyní v kritickém stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.